انواع تقویم رومیزی

تقویم های رومیزی معمولا” مشتمل بر دو قسمت متن و پایه می باشند. متن تقویمهای رومیزی معمولا” از جنس مقوای گلاسه ( و در مواردی مقوای فانتزی) میباشد که در ابعاد و اشکال مختلفی و با طراحی های متفاوت چاپ می شوند این تقویم بیشتر به صورت ماه شمار تولید می شوند، صحافی تقویم های رومیزی بیشتر با استفاده از فنردوبل انجام می پذیرد.

تقویم های رومیزی از آنجا که بیشتر از سررسید در معرض دی قرار دارند هدایای تبلبغاتی مناسبی به شمار می رونداز سویی استفاده از آنها در محیط های اداری و تجاری بسیار معمول است. در این تقوی ها معمولا” در یک صفحه یک هفته یا یک ماه کامل را می توان دید لذا در مواردی که به برنامه ریزی برای چند روز آینده یا بازبینی در مورد چند روز گذشته می پردازیم ابزار بسیار مفیدی هستند. این تقویم ها نیز مشابه با سررسیدها انواع عمومی و اختصاصی دارند.

انواع پایه تقویم رومیزی:

۱- پایه مقوایی

۲- پایه جلد سازی شده سخت

۳- پایه های خاص

۱- پایه مقوایی این نوع پایه متشکل از یک مقوای با گرماژ نسبتا” بالا که در ابعاد مناسب برش و خط تا خورده است و سپس به صورت مثلثی که قاعده آن بر روی میز قرار می گیرد و اوراق تقویم از آن آویزان است مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس مقوای پایه معمولا” از مقوا گلاسه یا ایندربرد با گرماژ ۳۰۰ گرم یا بیشتر می باشد. در مواردی این مقوا از نوع مقواهای فانتزی ساخته می شود. این نوع پایه می تواند بدون چاپ مورد استفاده قرار گیرد و یا در صورت تمایل می توان قبل از برش طرح مورد نظر را بر روی آن چاپ کرد. این نوع پایه به سبب وزن کم ایستایی کافی ندارد و لذا کیفیت محصول تولیدی را کاهش می دهد.

۲- پایه های جلدسازی شده سخت: این پایه بر مبنای قطعات مقوای جلدسازی ( کرجی) که با یک روکش به هم متصل شده اند ساخته می شود. این قطعات بر روی میز به شکل مثلث قرار می گیرند وزن نسبتا” سنگین مقوای کرجی باعث می شود که ایستایی قابل قبولی داشته باشد. روکش این پایه می تواند از جنس گالینگور باشد و یا کاغذ فانتزی و یا کار چاپی سلفون کشیده باشد که در مورد آخر می تواند مطابق سفارش مشتری با طرح مورد نظر او چاپ شود.

۳- پایه های خاص: استفاده از موادی مانند چوب، فلز، ام دی اف، ورق های پلاستیکی و پلکسی گلاس در ساخت پایه تقویم های رومیزی انواع جدید و متفاوتی را به بازار ارایه کرده است که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند که در مواردی باعث جذابیت محصول میشوند.

چگونگی درج موارد تبلیغاتی بر روی تقویم رومیزی: سفارش تقویم رومیزی اختصاصی در مقایسه با سررسید در تیراژهای محدودتری امکان پذیر است. مشتری می تواند در صورت بزرگ بودن سفارشش به میزان کافی سایز، نوع کاغذ، نوع پایه و طراحی مورد نظر خودش را برای تقویم رومیزی سفارش دهد و یا تنها به تعویضطرح چاپی روی تقویم و یا طرح چاپی پشت صفحات تقویم اکتفا نماید. همچنین طرح چاپ شده روی روکش پایه در صورت تمایل مشتری می تواند تغییر کند که البته در این صورت بایستی کل فرایند ساخت پایه از ایتدا صورت پذیرد در صورتی که تغییر طراحی متن و پشت صفحات تقویم و استفاده از پایه های از قبل تولید شده توسط تولید کننده می تواند پروژه تولید را تسهیل و تسریع نماید.

در تیراژهای محدودتر مشتری می تواند تقاضای درج لگوی مورد نظرش را بر روی پایه تقویم های عمومی بنماید. قابل ذکر است که معمولا” پایه تقویم های رومیزی عموما” بزرگتر از متن تقویم طراحی می شوند به گونه ای که فضای لازم  جهت درج لگوی مشتری کنار یا زیر متن تقویم باقی بماند.

نوع دیگر درج لگو در این نوع تقویم درج لگو روی تک تک صفحات متن تقویم و در فضاهای خالی از قبل طراحی شده بر روی صفحات است، همچنین مشتری می تواند لگوی مورد نظرش را بر روی صفحه کاور تقویم رومیزی درج نماید و یا در صورت لزوم صفحات محدودی را ( در حد حداکثر ۳ یا ۴ صفحه) به متن تقویم اضافه نماید.

سالنامه و سررسید تبلیغاتی رث گرافیک