چگونه سررسیدهای عمومی را سفارشی سازی کنید

چگونه سررسیدهای عمومی را برای شرکت خودتان سفارشی سازی کنید

غالب تولید کنندگان سررسید با توجه به مطالعه نیازهای مشتریانشان و در نظر گرفتن سوابق تولید سالیان گذشته چند مدل سررسید را جهت ارایه عمومی به بازار مصرف تولید میکنند این سررسیدها توسط تولید کننده به دو صورت خام و سفارشی سازی شده به مشتریان ارائه می گردد. چگونپی و سطوح مختلف سفارشی سازی این سررسیدها در بند بعدی این مطلب بررسی خواهد شد. اما مشتری خام سررسیدها غالبا” مصرف کنندگان نهایی نیستند بلکه همکاران تبلیغاتی با خرید این نوع سررسید خدمات مربوط به سفارشی سازی آنها را خود مدیریت کرده و به مشتری نهایی تحویل می دهند.

بدیهی است که میزان تغییراتی که می توان در سررسیدهای عمومی اعمال کرد به دلایل فنی و اقتصادی محدود  هستند و امکان هر یک از تغییرات بر اساس تیراژ مورد نظر مشتری و نوع کالای انتخابی ارزیابی میشود.

انجام عملیات سفارشی سازی برای سررسیدهای عمومی

بیشترین تعداد مشتریان یک شرکت تولیدی را در هر فصل تولید مشتریانی تشکیل میدهند که با انتخاب یکی از سررسیدهای عمومی آن تولید کننده خواستار اعمال تغییراتی به منظور سفارشی سازی آن محصول جهت شرکت خودشان میشوند. این سفارشی سازی انواع و سطوح مختلفی را شامل می شود که در مقالات بعدی به شرح تک تک آنها می پردازیم.

۱- ۱۰ حک آرم و اطلاعات روی جلد سررسید

ساده ترین نوع سفارشی سازی حک آرم و اطلاعات روی جلد سررسید است که بسته به نوع جلد با یکی از تکنیک های طلاکوبی، داغکوب، لیزر و یا چاپ سیلک یا چاپ تامپو صورت میگیرد که مفصلا در مقاله های بعدی توضیح خواهیم داد.

پلاک اختصاصی: شرکت های تولیدکننده در سال های اخیر انواع سررسیدی به بازار ارائه کرده اند که بر روی جلد آنها پلاک نصب شده است. در این نوع سررسیدها به جایحک آرم روی جلد معمولا” این حک روی پلاک انجام می پذیرد.

انواع پلاک های نصب شده و نحوه حک روی انها خود بحث دیگری است.

این پلاک ها از جنس فلز، مولتی استایل و در مواردی خاص استفاده از کلیشه و اجراء عملیات داغی روی پلاک هم انجام پذیر است.

یکی از مزایای این شیوه سفارشی سازی این است که اجراء آن بر روی سررسیدی که کلیه مراحل تولید را قبلا” طی کرده امکان پذیر است.

۲- ۱۰ اضافه کردن لت اختصاصی به اول یا آخر سررسید

برای سازمان هایی که به حک آرم روی جلد یا پلاک اکتفا  نمی کنند می خواهند شرح و عکس های مربوط به سازمان خودشان و یا محصولاتشان را در سررسید اضافه کنند این امکان وجود دارد که یک یا چند برگ حاوی اطلاعات مورد نظرشان را به سررسید اضافه کنند.

در حالتی که صحافی سررسید انتخاب شده فنری و یا کلاسوری باشد محدودیتی در مورد تعداد صفحات اضافه شده وجود ندارد ( تا جایی که حجم فنر یا قفل سررسید مزبور اجازه اضافه کردن صفحات را بدهد)

در مورد سررسید کلاسوری لت می تواند حتی پس از اینکه صحافی کامل شد اضافه کردن متن  ها صورت گیرد اما در مورد صحافی فنری متن و لت ها بایستی همزمان صحافی شوند.

اما در مورد صحافی دوخت اگر بخواهیم صفحات به داخل صحافی دوخت اضافه شوند ( یهنی اگر بخواهیم صفحات لت به همراه متن سررسید دوخته شوند بایستی تعداد صفحات لت یک فرم کامل و یا یک نیم فرم و یا ضرایب آنها باشد.)

در بیشتر موارد فرم های چاپی مشتمل بر ۱۶ صفحه هستند لذا لت اختصاصی هم بایستی یک فرم  ( ۱۶ صفحه) یا نیم فرم (۸ صفحه) و یا ضرایب آنها باشند ( ۳۲ صفحه یا ۴۸ صفحه)

اضافه کردن فرم لت به سررسیدهای دوختی تنها همزمان با صحافی امکان پذیر است لذا بایستی فرم لت چاپ شده همزمان با متن چاپ شده سررسید به صحافی ارسال شود.

در مواردی که اطلاعات مشتری کمتر از نیم فرم باشد یا تعداد سفارش مشتری محدود و کم باشد و یا سررسیدهای مورد نظر از قبل صحافی شده باشند می توان از لت چسبانی استفاده کرد. در لت چسبانی اطلاعات مشتری می تواند ۱ یا ۲ یا ۴ صفحه باشد و در این حالت لت مورد نظر جداگانه چاپ و به اندازه صفحات سررسید برش میشود و سپس با استفاده از چسب های دوطرفه به سررسیدی که قبلا” صحافی شده اضافه میشود.

لازم به ذکر است که تا چند سال گذشته که استفاده از چسب های دوطرفه خیلی معمول نبود برای این کار از چسب صحافی استفاده میشد و در عمل نتیجه لت چسبانی کار مرتب و تمیزی نبود که گاها” به علت عدم دقت صحافی لت از سررسید به آسانی جدا میشد ولی اخیرا” با استفاده از چسب دوطرفه پروسه لت چسبانی بسیار قابل اعتمادتر شده است و تقریبا” به همان خوبی لت گذاری از کار درمی آید.

لت اختصاصی سررسید به لت گلاسه نیز مشهور است چون اغلب برخلاف متن سررسیدها که از جنس کاغذ تحریر هستند جنس لت های اختصاصی از جنس کاغذ گلاسه انتخاب می شود اگر چه اخیرا” از کاغذ مشابه کاغذ متن نیز طرفداران خاص خودش را پیدا کرده است.

۳- ۱۰ چاپ لگو در متن صفحات

می توان گفت در میان انواع سفارشی سازی سررسید سختترین آنها چاپ لگو در متن صفحات میباشد. برای یک سفارش ۲۰۰۰ عددی آرم در صفحات تولید کننده می بایست در هنگام چاپ از تک تک فرم های سررسید به تعداد ۲۲۰۰ عدد از بقیه جدا کند. سپس با تهیه یک یا چند زینک ( به تعداد رنگ های لازم برای چاپ لگو) فرم های چاپ شده را مجددا” وارد ماشین چاپ کند تا آرم در محل در کلیه صفحات سررسید چاپ گردد. کنترل این پروسه برای انجام صحیح سفارش کار مشکلی است به اضافه اینکه تعداد زیادی از سررسیدها در فرایند انجام کار ضایع می شود به طور مثال کافی است فقط یک فرم از ۲۵ فرمی که در آنها آرم در صفحات چاپ شده به دلیلی ایراد پیدا کند، در این حالت جبران این مشکل کاری بسیار دشوار است. علاوه بر این انجام آرم در صفحات بایستی از ابتدای پروسه تولید سررسید شروع شود و قدم به قدم در کلیه مراحل تولید پایش صورت گیرد تا از ایجاد خطاجلوگیری شود.

۴- ۱۰ آستر و بدرقه اختصاصی

همانطور که در مقاله مربوط قبلا” توضیح داده شد. آستر و بدرقه ورق هایی ( معمولا” از جنس کاغذ یا مقوا) هستند که اتصال متن سررسید را به جلد برقرار می کنند جنس آستروبدرقه می توانند از جنس کاغذهای گرماژ بالا و یا مقوا و یا گلاسه و یا در مواردی از کاغذهای خاص ( فانتزی) باشند. سفارش مشتری می تواند چاپ لگو، شعار تبلیغاتی یا متن خاصی روی آستروبدرقه باشد و یا تعویض رنگ یا جنس آستروبدرقه با توجه به رنگ سازمانی مشتری میتواند انجام شود.

اجزاء آسترو بدرقه اختصاصی در مرحله صحافی صورت میپذیرد، لذا روی سررسید تکمیل شده نمی تواند انجام گیرد.

۵- ۱۰ روبان اختصاصی

سررسیدهایی که صحافی دوختی دارند معمولا” شامل روبان جهت جداکردن و نشانه گذاری داخل صفحات سررسید میباشند. روبان روی سررسیدهای عمومی ساده و بدون هیچگونه چاپی میباشد. روبان سررسید را به دو شیوه می توان اختصاصی کرد.

الف) روبان بافت: در این شیوه آرم یا نام مورد درخواست مشتری با دو یا چند رنگ در هنگام بافت روبان با رنگ زمینه بافته می شود، اشکال این نوع روبان زمخت بودن آن است زیرا با امکانات فعلی ایران بافت روبان اختصاصی با عرض کمتر از یک سانت ممکن نیست و از طرفی ضخامت روبان بافته شده هم نسبتا” زیاد است لذا در کل ضخامت و عرض و روبان اختصاصی بافته شده در مقایسه با روبان های عادی خیلی بیشتر است.

ب) چاپ روبان: در این شیوه نام یا آرم مشتری بر روی روبان های متعارف چاپ می شود. البته برای چاپ روی روبان های با رنگ تیره محدودیت وجود دارد به طور مثال برای چاپ بر روی روبان سرمه ای تیره الزاما” بایستی از رنگ هایی مثل نقره ای استفاده نمود.

زمان اجراء روبان اختصاصی قبل از صحافی می باشد.

سالنامه و سررسید تبلیغاتی رث گرافیک