سررسید اروپایی چیست؟

سررسید اروپایی چیست؟

سررسیدها دفترهایی هستند که در آن‌ها تاریخ روز و وقایع مهم تاریخی و مذهبی نوشته شده است. این وسیله که نوعی تقویم به شمار می‌رود کاربردهای زیادی دارند و حتی با وجود اضافه شدن تقویم‌های دیجیتال به گوشی‌های هوشمند، هنوز هم افراد بسیاری از سررسیدها و یا سالنامه‌ها استفاده می‌کنند. سررسیدها در انواع مختلفی از نظر قطع، جلد، نوع کاغذ و طراحی تولید می‌شوند. به طور مثال قطع وزیری، قطع رقعی، سررسید قطع پالتویی، قطع یک هشتم، قطع خشتی، قطع رحلی و قطع اروپایی از  انواع قطع سررسید ‌هایی هستند که به صورت معمول در ایران برای چاپ سررسیدها از آن‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله به معرفی سررسید اروپایی که یکی از محبوب‌ترین قطع‌های تولید سررسید است، پرداخته‌ایم.

سررسید چیست؟

سر رسید چیست؟

در ابتدا بهتر است آشنایی مختصری با خود سررسید داشته باشیم و بدانیم که دقیقا سررسید چیست و چه کارایی دارند. سررسیدها همانند کتاب و یا دفتری هستند که در دل آن تقویم وجود داشته و افراد برای متوجه شدن تاریخ روز جاری به شمسی، قمری و میلادی و همچنین مناسبت‌های ملی و مذهبی از آن‌ها استفاده می‌کنند. این روزها شرکت‌های چاپ سررسید اطلاعات عمومی و آماری را در انتهای سررسیدها چاپ می‌کنند که خود این اطلاعات نیز می‌تواند مفید باشد. به طور مثال شماره تلفن‌های ضروری در پایان سالنامه‌ها یا آدرس‌های مهم هر شهر یکی از اطلاعات کاربردی درون سررسید و یا سالنامه به شمار می‌رود. گفتنی است سالنامه و یا سررسیدها می‌توانند موضوعات مختلفی چون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را پوشش دهند.

به جز کاربرد به عنوان تقویم، از سررسیدها برای ثبت قرار ملاقات‌ها، ثبت کارهایی که باید در روز انجام داد، خاطرات روزانه، دفتری برای نوشتن جزوه و از نوع تاریخ گذشته سررسیدها برای چرک نویس استفاده می‌شود. از آن جایی که در پایان هر سررسید برگه‌هایی برای نوشتن شماره تلفن وجود دارد، سررسیدها به عنوان دفترچه تلفن نیز می‌توانند به کار بیایند.

به دلیل کاربردهای زیادی که یک سررسید می‌تواند داشته باشد، مراکز چاپ سررسید آن‌ها را در اندازه‌های مختلفی تولید می‌کنند تا افراد مختلف بتوانند از هر کدام از سررسیدها به خوبی استفاده کنند. به طور مثال از سررسیدهای قطع وزیری برای نوشتن جزوه و از سررسید پالتویی و یا سررسید اروپایی به علت کوچکتر بودن ابعاد آن به عنوان دفترچه یادداشت و یا دفتری برای ثبت قرار ملاقات‌ها استفاده می‌کنند.

سررسید اروپایی چیست؟

سررسید اروپایی

سررسیدها در قطع‌های مختلف وزیری، رقعی، خشتی، رحلی و پالتویی تولید می‌شوند. این قطع‌ها در زمره قطع‌های رایج و استاندارد محسوب شده که سال‌های بسیاری از آن‌ها در چاپ کتاب، سررسید و دفتر  در ایران استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر قطعی به نام قطع اروپایی در کشورمان چاپ می‌شود که به نام‌های رقعی باریک و پالتویی بلند نیز معروف هستند. این سررسید با ابعادی در حدود 13 سانتی‌متر عرض و 21 سانتی‌متر ارتفاع حدود 10 سالی است که وارد ایران شده است. قطع اروپایی مرتبط به سررسیدهایی است که در اروپا چاپ شده و اندازه متفاوتی با قطع‌های استاندارد داخل ایران دارند و دلیل نام‌گذاری قطع اروپایی هم همین تفاوت ابعاد با دیگر قطع‌هاست.

چرا به سررسید اروپایی، سررسید رقعی باریک و سررسید پالتویی بلند نیز گفته می‌شود؟

دلیل این که به سررسید اروپایی، سررسید رقعی باریک و سررسید پالتویی بلند نیز گفته می‌شود، به ابعاد آن برمی‌گردد. سررسید اروپایی ارتفاعی برابر با قطع رقعی یعنی 21 سانتی‌متر داشته ولی عرضی کمتر از قطع رقعی دارد. عرض سررسید اروپایی 1.5 تا 2 سانتی‌متر متفاوت از سررسید رقعی است و به همین دلیل به آن سررسید رقعی باریک گفته می‌شود. همچنین سررسید اروپایی عرضی برابر با سررسید پالتویی یعنی 13 سانتی‌متر دارد و ارتفاع آن 0.5 تا 1 سانتی‌متر از قطع پالتویی بلندتر است به همین دلیل به این سررسید، سررسید پالتویی بلند نیز گفته می‌شود.

سررسید اروپایی چه تفاوتی با سررسید ایرانی دارد؟

سررسیدهای اروپایی دارای تاریخ‌های شمسی، قمری و میلادی هستند و به بیان دیگر همان تقویم ایرانی بوده و تنها در طراحی با سررسیدهای ایرانی متفاوت هستند. این سررسیدها دارای کش نگهدارنده و پاکت مدارک بوده و از کاغذ کرم رنگ در چاپشان استفاده می‌شود. استفاده از کاغذ کرم رنگ به دلیل جلوگیری از انعکاس نور موجب دیرتر خسته شدن چشم‌ها می‌شود. از طرف دیگر سررسید اروپایی دارای طراحی گرد در گوشه‌های جلد و برگه‌های داخلی آن است که خود این مورد نیز یکی از موارد تفاوت این سررسیدها با سررسیدهای ایرانی است. همچنین در چاپ این سررسیدها از آستر بدرقه نیز صرف نظر شده که از این طریق نیز می‌توان تفاوت در طراحی بین سررسید اروپایی و سررسید ایرانی را مشاهده کرد. گفتنی است سررسید اروپایی از نظر نوع صحافی، نوع جلد و … مشابه دیگر سررسیدها است. همچنین از نظر اعلام مناسبت‌های مختلف، تعطیلات رسمی، اطلاعات عمومی، صفحات یادداشت و … نیز این سررسیدها تفاوتی با سررسیدهای ایرانی ندارند.

سررسید اروپایی دارای چه انواعی است؟

سررسید اروپایی مانند دیگر سررسیدهای موجود در بازار دارای انواع قطع سررسید روز شماره، سررسید دو روزه، سررسید هفته شمار، سررسید ماه شمار، سررسید دستیار مهندسی و سررسید دستیار هفتگی است.

از سررسید اروپایی به چه منظور می‌توان استفاده کرد؟

چه سررسید اروپایی بوده و یا چه رقعی و خشتی و پالتویی باشد، یکی از مهم‌ترین دلایل تولید آن‌ها استفاده به عنوان هدیه‌های تبلیغاتی است. بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها از سررسیدها برای هدیه دادن به کارکنان، خانواده‌های آن‌ها و مشتریان ویژه خود استفاده می‌کنند. این هدیه در نوع خود هدیه شکیل و زیبایی بوده و در کنار آن به تبلیغ شرکت و سازمان نیز می‌پردازد. بسیاری از شرکت‌ها زمانی که سفارش چاپ سررسیدهای اختصاصی را می‌دهند، برای قطع از سررسید اروپایی استفاده می‌کنند.

اندازه این سررسیدها نه آن قدری بزرگ است که قابلیت جا به جایی نداشته باشد و نه آن قدر کوچک است که نتوان برای نوشتن از آن استفاده کرد. از این رو به دلیل ابعاد مناسبی که دارد بسیاری از افراد برای کاربردهای مختلف از این سررسیدها استفاده می‌کنند.

از دیگر دلایلی که بسیاری از شرکت‌ها از قطع اروپایی برای چاپ سررسید اختصاصی خود استفاده می‌کنند، گوشه گرد بودن جلد و صفحه‌های داخلی آن است. این گوشه گرد بودن ظاهر خاصی به سررسید بخشیده و موجب منحصر به فرد بودن آن در مقایسه با دیگر قطع‌ها می‌شود. به همین منظور سررسیدهای اروپایی می‌تواند هدیه تبلیغاتی مناسبی به حساب بیاید.

برای سفارش سررسید اروپایی چه زمانی مناسب است؟

برای سفارش سررسید اروپایی نیز مانند دیگر سررسیدها لازم است در نیمه دوم سال اقدام به سفارش دادن کنید. سررسیدها محصول مناسبتی بوده و برای این که مشتریان بتوانند به موقع آن را تحویل بگیرند، لازم است سفارش خود را در زمان مناسبی ثبت کنند تا در کنار دریافت به موقع سفارش، خللی در کیفیت کار نیز وارد نشود. گفتنی است در صورتی که برای سررسیدها تیراژ بالایی مد نظرتان است، بهتر است در زودترین زمان ممکن سفارش خود را به ثبت برسانید.

برای سفارشاتی که حجم بالایی دارند بهترین زمان سفارش مهر ماه، برای سفارشاتی که حجم متوسطی دارند بهترین زمان سفارش اواخر آذر ماه و یا اوایل دی ماه و برای سفارشاتی که حجم کوچکی دارند بهترین زمان سفارش اوایل بهمن ماه است.

 

سخن پایانی

سررسید اروپایی از قطع‌هایی است که چندی است در ایران به محبوبیت رسیده و بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها برای ثبت سفارش خود از این قطع استفاده می‌کنند. همچنین این روزها سررسیدهای اروپایی را در داخل لوازم التحریرها نیز زیاد می‌توان دید. رث گرافیک با سال‌ها تجربه در زمینه چاپ سررسیدهای مختلف، در زمینه چاپ سررسید اروپایی نیز می‌تواند بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت را در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد.

برای مطالعه بیشتر مقالات درباره سررسید و سالنامه به مجله رث گرافیک سر بزنید.

5 1 vote
Article Rating

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برای اطلاع از اخبار جدید ایمیل خود را بگذارید