کیفیت سررسید

3 مورد از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در کیفیت سررسید

امروزه استفاده از سررسیدها یا تقویم‌های تبلیغاتی یکی از روش‌های بسیار مناسب برای تبلیغات و جلب نظر مخاطبان به شمار می‌آید. به گونه‌ای که بسیاری از شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ و معتبر هر ساله به هنگام سال نو تقویم یا سررسیدهایی را به مشتریان وفادار و همکاران خود تقدیم می‌کنند.

سررسیدهای باکیفیت و با طراحی زیبا می‌توانند میزان ارزشی که شما برای همکاران و مشتریانتان قائل هستید را به خوبی نشان دهند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی 3 مورد از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در کیفیت سررسیدهای تبلغاتی بپردازیم. با رث گرافیک همراه شوید.

در حال حاضر شرکت‌ها و وبسایت‌های زیادی وجود دارند که خدمات مربوط به طراحی و چاپ سررسیدها و سالنامه‌ 1400 برای اداره‌ها و شرکت‌های بزرگ را بر عهده می‌گیرند. می‌توانید برای استفاده از این خدمات جستجویی ساده در اینترنت انجام دهید تا با انواع وبسایت‌های مربوطه آشنا شوید. اما ممکن است به هنگام انتخاب و ثبت سفارش سررسید دلخواه خود با هزینه‌های متفاوتی روبرو شوید.

علاوه بر این ممکن است دو سالنامه در ظاهر کاملاً یکسان به نظر رسند، اما کیفیت و هزینه متفاوتی داشته باشند. واقعیت این است که همواره کیفیت در راس قرار دارد. اگر می‌خواهید یک سررسید یا تقویم برای مشتری‌های بزرگ خود تهیه کنید، به طور قطع باید کیفیت سررسید را مد نظر داشته و به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. مشتریان و همکارانتان به طور قطع با کیفیت بالای سالنامه شرکت شما تحت تاثیر قرار گرفته و متوجه اعتبارتان خواهند شد.

این در حالی است که اگر هدیه شما کیفیت مناسبی نداشته باشد، مشتریان دیگر رغبتی برای استفاده از خدماتتان نیز نخواهند داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود که پیش از هر چیز به کیفیت سررسید یا تقویم توجه داشته باشید. اما عوامل تاثیرگذار در کیفیت سررسیدهای تبلیغاتی چیست؟ چگونه می‌توانیم یک سالنامه را باکیفیت و مرغوب، و دیگری را بی‌کیفیت و نامناسب بدانیم؟ در ادامه این مقاله قصد داریم برخی از مهم‌ترین عواملی که باید برای کیفیت سررسید خود به آن‌ها توجه داشته باشید را بیان کنیم:

جلد سررسید

جلد سررسید را می‌توان یکی از مهم‌ترین عواملی دانست که باید برای کیفیت بهتر به آن توجه داشته باشید. جلد سررسید را می‌توانید در جنس‌ها، طرح‌ها، و رنگ‌های مختلف سفارش دهید. از جمله جلدهایی که امروزه کاربرد زیادی برای سررسیدهای تبلیغاتی دارند می‌توان به جلدهای چرم طبیعی، چرم مصنوعی، کاغذ چاپی، گالینگور، و ترمو اشاره داشت. به طور قطع استفاده از چرم طبیعی به دلیل مرغوبیت آن قیمت بیش‌تری دارد.

از چرم طبیعی معمولاً برای جلد سررسیدهای نفیس استفاده می‌شود. جلدهای گالینگور را در حال حاضر می‌توانید در نوع هلندی و ایرانی یافت کنید. جلدهای ترمو نیز کیفیت بالایی دارند و معمولاً مورد توجه افرادی با سلیقه‌های خاص قرار می‌گیرند. می‌توانید برای سفارش سررسیدهای تبلیغاتی خود از سررسید سلفونی نیز استفاده کنید. این نوع از سررسیدها برای مجموعه‌هایی که می‌خواهند جلد سررسید را با نام خود اختصاصی کنند مناسب خواهد بود.

رایج‌ترین جنس مورد استفاده برای جلد سررسیدها چرم مصنوعی است. اگر می‌خواهید بدانید که اهمیت سررسید چرم و ویژگی‌های آن چیست، باید بگوییم چرم مصنوعی نسبت به دیگر موارد هزینه معقول‌تری دارد و از نظر ظاهری نیز چندان تفاوتی با چرم طبیعی ندارد. توجه داشته باشید که برای چاپ سررسید اختصاصی ارزان می‌توانید از جلدهای آماده تولیدی چین نیز سفارش دهید که هزینه‌ای پایین‌تر از جلدهای تولید داخل دارند؛ اما از نظر کیفیت در رتبه پایین‌تری هستند و اگر می‌خواهید از جلدهای آماده چینی استفاده کنید باید ریسک استفاده از آن‌ها را نیز بپذیرید. در سال‌های اخیر شرکت‌های تولیدکننده چرم مصنوعی در داخل کشور به سطح مطلوبی در تولید محصولات مختلف دست پیدا کرده‌اند. محصولات تولیدی این شرکت‌ها از نظر تنوع و کیفیت قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است. البته توجه داشته باشید که نوسان قیمت‌ اجناس می‌تواند بر قیمت چرم نیز تاثیرگذار باشد.

کاغذ داخلی سررسید

از دیگر عوامل تاثیرگذار در کیفیت سررسیدهای تبلیغاتی کاغذ استفاده شده در آن‌ها است. در حال حاضر معمولاً برای تولید سررسید از کاغذ تحریر 70 گرم استفاده می‌شود؛ اما تولیدکنندگان گاهی به دلیل درخواست مشتریان از کاغذهای دیگر مانند کاغذ گلاسه و یا کاغذهایی با گرماژ بالاتر استفاده می‌کنند. امروزه در ایران برای طراحی و چاپ سررسیدهای تبلیغاتی از دو رنگ کاغذ سفید و کرم استفاده می‌شود. قیمت کاغذ را می‌توان اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی سررسید دانست. همانطور که می‌دانید قیمت کاغذ نیز در سال‌های اخیر نوسانات زیادی داشته است که از دلایل آن می‌توان به افزایش قیمت ارز، احتکار، تحریم‌ها، و همچنین برداشته شدن ارز دولتی برای واردات کاغذ اشاره داشت. بهتر است در انتخاب نوع کاغذ سررسیدهای تبلیغاتی خود از بهترین کیفیت استفاده کنید؛ زیرا کیفیت کاغذ تاثیر زیادی بر چاپ و وضوح رنگ‌ها خواهد داشت. 

توجه داشته باشید که معمولاً در روزهای پایانی سال به دلیل افزایش تقاضا برای ارز مسافرتی، قیمت ارز و در نتیجه‌ی آن قیمت کاغذ نیز افزایش پیدا می‌کند. معمولاً تجربه نشان داده است که مجموعه‌هایی که زودتر از نزدیک شدن به روزهای پایانی سال سفارشات خود را ثبت کرده‌اند از نظر مالی سود بیش‌تری داشته‌اند. علاوه بر موارد گفته شده برند کاغذ نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده آن داشته باشد. کیفیت کاغذها معمولاً بر اساس کیفیت چاپ سنجیده می‌شود. در حال حاضر از جمله برندهای مورد استفاده کاغذ در ایران برندهای مربوط به کشورهای هند، چین، کره، و اندونزی هستند. از میان برندهای معتبر و محبوب کاغذ می‌توان به برندهای آپریل، کاجی، چمینگ، و همینطور هایبرایت اشاره داشت.

طراحی سررسید

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در کیفیت سررسید طراحی آن است. برای آنکه بتوانید سررسیدی زیبا و ویژه داشته باشید باید ظاهر صفحات و جلد آن را به طور ویژه و اختصاصی طراحی کنید. در این مسیر می‌توانید از کمک طراحان گرافیک خبره نیز استفاده کنید. نکاتی مانند نحوه چیدمان مطالب در صفحات، نحوه و مکان نوشتن اعداد و نوشته‌ها، فونت‌های استفاده شده، و همچنین فواصل و رنگ‌بندی‌ها می‌توانند بر کیفیت نهایی کار تاثیر به سزایی داشته باشند. البته در بسیاری از موارد ارزیابی زیبایی طراحی نهایی به سلیقه و دیدگاه سفارش‌دهنده بستگی خواهد داشت. اما بهتر است به هنگام انتخاب تولیدکننده مورد نظر به میزان دقت وی به عناصر زیبایی شناختی نیز توجه داشته باشید.

طراحی سررسیدهای تبلیغاتی باید بر اساس مدل آن‌ها انجام شود. در هر یک از انواع سررسیدهای تبلیغاتی استانداردهای متفاوتی وجود دارند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. به طور مثال در طراحی انواع سررسیدهای روزانه باید فضای بیش‌تری برای نوشتن در اختیار فرد قرار داده شود. علاوه بر این اگر قصد دارید از سررسیدهایی با جلد سلفونی و یا لت گلاسه استفاده کنید، بهتر است به تولید‌کننده‌ای مراجعه کنید که بتواند شما را در طراحی سررسید یاری کند.

به طور خلاصه

همانطور که در رث گرافیک خواندید، بسیاری از شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ و معتبر به هنگام فرا رسیدن سال نو سررسید یا تقویم‌هایی اختصاصی را به همکاران و مشتریان ویژه خود هدیه می‌دهند. این کار می‌تواند ارزش مخاطب را برای شرکت نشان داده و علاوه بر این تبلیغی بلندمدت باشد. یکی از نکته‌هایی که باید در سفارش سررسیدهای تبلیغاتی مد نظر داشته باشید کیفیت کار است. هر اندازه که سررسیدهای تبلیغاتی شما کیفیت بیش‌تری داشته باشند، نزد مشتریان و همکاران جلوه بهتری خواهید داشت. در این مقاله به معرفی برخی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در کیفیت سررسیدهای تبلیغاتی پرداخته و نکات مربوط به آن‌ها را برشمردیم. اگر شما نیز می‌خواهید محصولی با کیفیت دریافت کنید بهتر است به این نکات توجه کافی داشته باشید.

0 0 vote
Article Rating

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برای اطلاع از اخبار جدید ایمیل خود را بگذارید