کاغذ گلاسه در سررسید

کاغذ گلاسه در سررسید

نقش کاغذ گلاسه در سررسید و زیبایی آن به چه میزان است؟ چرا در طراحی سررسید از گاغذ گلاسه استفاده می‌شود؟ در حال حاضر تولید و ارائه سررسید برای بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها به عنوان یک راه تبلیغاتی به حساب می‌آید. شرکت‌ها هر ساله هزینه‌هایی را بابت تولید سررسید می‌پردازند. سررسید‌ها و سالنامه‌های مختلفی در این چند سال اخیر به چاپ رسیده است. سالنامه‌ها می‌توانند به شکل تقویم باشند و یا تقویمی را در خود جای دهند.

اندازه سررسید‌ها سلطانی، رحلی، وزیری، رقعی و پالتوئی است. سررسید‌ها یا سالنامه‌ها از کاغذ‌های متعددی از جمله کاغذ تحریر سفید، کاغذ تحریر کرم و کاغذ گلاسه ساخته می‌شوند که هر کدام از این‌ها دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. در این مطلب به بررسی کاغذ گلاسه در سررسید می‌پردازیم.

انواع کاغذ صفحات داخلی سررسید

برای چاپ صفحات داخلی سررسید از کاغذ تحریر و گلاسه استفاده می‌شود. کاغذ تحریر سهم بیشتری دارد که دارای دو نوع تحریر سفید و کاغذ تحریر کرم است.

کاغذ تحریر سفید

از کاغذ تحریر سفید 70 گرمی برای تولید سررسید‌های ارزان و به صرفه استفاده می‌شود؛ اما اگر بخواهید به سفارشی سازی سررسید خود بپردازید، می‌توانید از کاغذ تحریر سفید 80 گرمی استفاده کنید چرا که این نوع کاغذ به نسبت کاغذ سفید 70 گرم ضخیم‌تر و البته گران‌تر است. استفاده از کاغذ تحریر سفید 80 گرمی باعث می‌شود تا سررسید کمی سنگین شود و قیمت آن را هم افزایش پیدا کند.

کاغذ تحریر کرم

در این چند سال اخیر کاغذ دیگری با نام کاغذ تحریر کرم رواج پیدا کرده است. این کاغذ به نسبت کاغذ تحریر سفید گران‌تر است ولی زمانی که از آن برای چاپ سررسید استفاده می‌شود به سررسید ظاهری زیباتر و ارزشمندتری می‌دهد. این نوع کاغذ نیز در دو نوع 70 گرم و 80 گرم است که معمولا از کاغذ تحریر 70 گرم استفاده می‌شود.

نکته: برخی از تولید کنندگان برای اینکه هزینه تمام شده سررسید کاهش پیدا کند به جای کاغذ تحریر کرم از کاغذ تحریر سفید استفاده می‌کنند که کاغذ‌های آن به رنگ کرم است. این کار باعث می‌شود تا سررسید در انتها قیمت کمتری داشته باشد اما کیفیت و ظرافت لازم را ندارد و همچنین باعث می‌شود تا صفحات نوسان داشته باشند و کاغذ یکدست نباشد.

کاغذ گلاسه در سررسید

از کاغذ گلاسه برای صفحات داخلی سررسید‌ها استفاده می‌شود. این نوع کاغذ هم مانند دو نوع کاغذ قبلی در نوع 115 گرم و 135 گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دو نوع متداول ترین نوع کاغذ گلاسه‌ای است که در سررسید استفاده می‌شود. چاپ این نوع کاغذ در 4 رنگ افست انجام می‌شود.

سررسید‌ها با کاغذ گلاسه در تیراژ کم و بیشتر به عنوان هدیه تولید می‌شوند. بیشترین کاربردی که کاغذ گلاسه در تولید سررسید و سالنامه دارد، برای چاپ لت تبلیغاتی است. گاهی حتی برای تزئین بیشتر سررسیدها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا از کاغذ گلاسه به عنوان صفحات داخلی سررسید استفاده نمی‌شود؟

  • سررسید سنگین شده و فرم‌ها از هم باز می‌شود.
  • چسب به لایه‌های میانی کاغذ گلاسه کمتر نفوذ می‌کند و صحافی آن کیفیت خوبی ندارد.
  • زمانی که بخواهید با خودکار و یا خودنویس بر روی کاغذ گلاسه سررسید بنویسد، جوهر پخش می‌شود.
  • هزینه سررسید تولید شده با کاغذ گلاسه نسبت به کاغذ تحریر خیلی بیشتر است.
  • سنگین شدن وزن سررسید باعث می‌شود در هنگام بسته بندی و حمل و نقل سررسید مشکل به وجود آید.

کیفیت کاغذ

کیفیت کاغذ سررسید تا حد بسیار زیادی به کشور سازنده آن بستگی دارد. کاغذ‌های کرم که در بازار ایران موجود است معمولا از کشورهای چین و اندونزی و گاهی کره وارد کشور می‌شود. به غیر از این سه نوع کاغذ کمتر پیش می‌آید که کاغذ دیگری در بازار موجود باشد. در این بین کاغذ اندونزی از کیفیت، لطافت و تراکم بسیار بالایی برخوردار است.

کاغذ‌های چینی اغلب از کیفیت بسیار کمی برخوردارند و در هنگام تولید سررسید، به آن ظاهر نامرغوبی می‌دهد در زمان چاپ نیز مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. کاغذ کره هم به نسبت دو مورد قبلی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و از نظر کیفیتی در حد وسط قرار دارد. چنانچه دوست دارید یک سررسید باکیفیت داشته باشید، حتما توجه کنید که از کاغذ اندونزی در تولید آن استفاده شده باشد. البته توجه داشته باشید که عوامل زیادی در کیفیت تاثیر می‌گذارند که یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در کیفیت سررسید، کیفیت کاغذ آن است. 

متأسفانه خیلی از تولید کنندگان به دلیل گران بودن کاغذ تحریر از دیگر کاغذها استفاده می‌کنند که به هیچ عنوان برای تولید سررسید‌ها پیشنهاد نمی‌شود. چرا که کاغذ تحریر دارای ویژگی‌هایی است که مناسب سررسید است. این ویژگی‌ها عبارت اند از:

  • جوهر روی آن پخش نمی‌شود.
  • چاپ بر روی آن کیفیت خوبی دارد.
  • ضخامت آن به نسبت دیگر کاغذ‌ها کمتر است.

تعداد کاغذ گلاسه در سررسید

تعداد کاغذ گلاسه در انواع قطع سررسید به نیاز سفارش دهنده بستگی دارد. البته تولید کنندگان به شما پیشنهاد می‌دهند که اگر می‌خواهید از لت گلاسه در سررسید خود استفاده کنید آن‌ها را به صورت 1، 2، 4، 6 یا 8 لتی سفارش دهید. چرا که اگر 7 لت سفارش دهید، باید هزینه چاپ 8 لت را بپردازید. نباید بیشتر از 8 تا به سررسید اضافه کرد چرا که باعث ضخیم شدن سررسید می‌شود. با این حال اگر سفارش دهنده بخواهد بیشتر از 8 تا اضافه کند، محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اضافه کردن لت گلاسه به سررسید

در مورد سررسید‌های فنری اگر بخواهید لت به آن اضافه کنید، باید ابتدا آن را پانچ کنید و بعد به کمک فنر به دیگر صفحات اضافه کنید. در سررسید‌های ته دوخت، اضافه کردن کاغذ گلاسه در سررسید تا حد بسیار زیادی به شرایط و تجهیزات تولید کننده بستگی دارد. مرسوم ترین روش برای اضافه کردن آن در سفارشات با تعداد کم از طریق چسب، پیش از تولید سررسید است؛ اما در مورد سفارشات با تعداد بالا، صفحات گلاسه در حین فرآیند صحافی به آن اضافه می‌شود.

کیفیت لت گلاسه در سررسید

کیفیت کاغذ گلاسه به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر مختصرا آن‌ها را بیان می‌کنیم.

کیفیت چاپ: کیفیت چاپ تأثیر بسیار زیادی بر کیفیت کاغذها می‌گذارد.

کیفیت صحافی: چنانچه صحافی به درستی انجام نشود، احتمال اینکه صفحات بعد از آن جدا شود وجود دارد.

کیفیت مرکب چاپ: در تولید سررسید بعد از صحافی کردن صفحات پرس می‌شوند؛ و چنانچه که کیفیت مرکب چاپی که استفاده می‌شود خوب نباشد، رنگ صفحات مجاور با یکدیگر مخلوط می‌شود و ظاهر سررسید را نامناسب می‌کند.

5 1 vote
Article Rating

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برای اطلاع از اخبار جدید ایمیل خود را بگذارید