اجزای سررسید و سالنامه

آیا می‌دانید مهم‌‎ترین اجزای سررسید و سالنامه چیست و یک سالنامه خوب از چه بخش‌ها و اجزایی تشکیل شده است؟ سررسید یا سالنامه کتابچه‌ای کاربردی است که علاوه بر تقویم سال جاری، برخی اطلاعات مهم دیگر نیز در خود جای داده است. با توجه به فضای خالی که انواع سررسید و سالنامه‌ها برای یادداشت کردن در اختیار ما قرار می‌دهند، می‌‌توانیم آن‌ها را یک دفتر برنامه ریزی روزانه نیز نام گذاری کنیم. مهم‌ترین اجزای سررسید و سالنامه عبارتنداز:

 • صفحات سررسید
 • جلد سررسید
 • نوع صحافی سررسید

برای چاپ صفحات سررسید از کاغذهای مختلفی چون کاغذ تحریر سفید، کاغذ تحریر کرم رنگ، کاغذ گلاسه و کاغذ کارتی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که هرچه گرماژ کاغذ سررسید بیشتر باشد، کیفیت و قیمت آن بالاتر است. بهترین کاغذ برای یک سررسید با توجه به هدف استفاده از آن سررسید تعیین می‌شود. به عنوان مثال اگر می‌خواهید سررسید تبلیغاتی با تیراژ بالای 1000 عدد سفارش دهید بهتر است کاغذهای تحریر سفید رنگ با گرماژ 70 گرم استفاده کنید.

از دیگر بخش‌های مهم و اجزای سررسید و سالنامه می‌توان به انواع جنس جلد سررسید اشاره کرد. چرم مصنوعی، چرم طبیعی، ترمو، گالینگور، جیر و سلفون متریال‌هایی هستند که از آن‌ها برای چاپ سررسید استفاده می‌شود. اگر به یک ست هدیه مدیریتی فکر می‌کنید چرم طبیعی، ترمو و گالینگور جلدهای مناسبی هستند. برای سررسیدهای تبلیغاتی که به صورت عمده خریداری می‌شوند معمولا از سلفون یا جیر استفاده می‌شود.

به عنوان آخرین اجزای سررسید و سالنامه باید نوع صحافی آن را نام برد. سررسیدو سالنامه‌ها را به شیوه‌های مختلفی صحافی می‌کنند که عبارتنداز:

 1. صحافی ته دوخت
 2. صحافی چسب گرم
 3. صحافی فلزی
 4. صحافی کلاسوری

توجه داشته باشید که کیفیت صحافی سررسید و سالنامه از مهم‌ترین معیارهای سنجش کیفیت و دوام سررسید به شمار می‌رود. در طول مقاله راجع‌به هر یک از شیوه‌های صحافی فوق توضیحات تکمیلی‌تری را ارائه کرده‌ایم.

انواع جنس جلد سررسید

یکی از مهم‌ترین اجزای یک سررسید، جلد آن است. جلدسازی سررسید و سالنامه از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه جلد سررسیدها نه تنها از سررسید محافظت می‌کند بلکه در زیبایی و جلوه سررسید نیز بسیار حائز اهمیت است. از متریال‌های مختلفی برای ساخت جلد سررسیدها استفاده می‌شود که با توجه به هدف استفاده از این سررسید و بودجه‌ای که دارید می‌توانید بهترین نوع جلد سررسید را انتخاب کنید.

جلد چرم مصنوعی

چرا سررسیدهایی با جلد چرم مصنوعی جزو سررسیدهای پرفروش در بازار به شمار می‌روند؟ چرم مصنوعی در ظاهر بسیار مشابه با چرم طبیعی است با این تفاوت که قیمت ارزان‌تری نسبت به چرم طبیعی دارد. همچنین چرم مصنوعی نسبت به سایر متریال‌هایی که برای ساخت جلد سررسید از آن استفاده می‌شود از تنوع طرح و رنگ بالاتری برخوردار است.

همان‌طور که کمی پیش نیز عنوان کردیم جلد سررسیدها مهم‌ترین اجزای سررسید و سالنامه به شمار می‌روند بنابراین به هنگام سفارش اینترنتی یک سررسید توجه به جنس جلد آن از اهمیت بسیار ویژه‌تری برخوردار است. چنانچه می‌خواهید سررسید با جلد چرم مصنوعی را با تیراژ بالا سفارش دهید، می‌توانید درخواست کنید تا این سررسید با طرح و رنگ دلخواه شما تولید شود.

جلد جیر

جیر یکی دیگر از متریال‌هایی است که برای ساخت سررسید از آن استفاده می‌شود. محبوبیت این متریال به دلیل قابلیت رنگ آمیزی آن است به همین خاطر سررسیدهایی که جلد آن‌ها از جنس جیر است تنوع بالایی در رنگ دارند. شما می‌توانید از تولید کننده سررسید بخواهید که رنگ جلد سررسید را متناسب با رنگ سازمانیتان تعیین کند. البته توجه داشته باشید که اغلب تولید کننده‌های سررسید برای سفارشی سازی اجزای سررسید و سالنامه خود قوانینی دارند. به عنوان مثال تیراژ سررسید باید بالای 1000 عدد باشد.

جلد ترمو

چرم‌ مصنوعی خود انواعی دارد که یکی از مرغوب‌ترین انواع چرم مصنوعی، ترمو چرم است. قیمت سررسیدهایی با جنس ترمو بیشتر از سررسیدهایی با جلد چرم مصنوعی معمولی است؛ زیرا ترمو از چرم مصنوعی معمولی نازک‌تر و باکیفیت‌تر است. اما مزیت ترمو نسبت به چرم مصنوعی به همین یک مورد ختم نمی‌شود.

چنانچه بخواهید بر روی یکی از اجزای سررسید و سالنامه لوگو یا نشان تجاری خود را حک کنید، باید آن جزء از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا امکان روش‌های مختلف حک لوگو بر روی آن مانند حک داغی وجود داشته باشد. ترمو نسبت به حرارت واکنش نشان داده و تغییر رنگ می‌دهد به همین خاطر یک متریال بسیار مناسب برای درج لوگو به صورت داغکوب است.

جلد گالینگور

از دیگر متریال‌‌های متنوع که برای ساخت جلد سررسید و سالنامه‌ها از آن‌ استفاده می‌شود می‌توان به گالینگور اشاره کرد. این جلد از نظر بافت، کیفیت و رنگ دارای تنوع بالایی است. از نظر قیمتی نیز سررسیدهایی با جنس گالینگور تقریبا با چرم هم‌‌رده هستند. ضخامت گالینگور حتی از چرم ترمو نیز کمتر است به همین دلیل با انواع چسب سازگاری بالایی دارد و جلد از صفحات سررسید جدا نمی‌شود. از آنجایی که جلد سررسید مهم‌ترین اجزای سررسید و سالنامه به شمار می‌رود، چنانچه به دنبال خرید یک سررسید باکیفیت هستید، خرید سررسیدهایی با جلد گالینگور را توصیه می‌کنیم.

جلد سلفون

سلفون بیشتر برای تولید سالنامه‌های اختصاصی استفاده می‌شود. برای تولید سررسیدهایی که جلد سلفونی دارند ابتدا طرح دلخواه مشتری بر روی کاغذ گلاسه چاپ می‌شود سپس برای جلوگیری از زدگی یا پارگی، سطح روی آن را با سلفون می‌پوشانند. بزرگ‌ترین مزیت استفاده از سلفون برای جلد سررسید این است که امکان چاپ طرح‌های دلخواه بر روی رنگ‌های متنوع را می‌دهد.

انواع کاغذ سررسید؛ از دیگر اجزای سررسید و سالنامه

از دیگر اجزای سررسید و سالنامه که نوع و کیفیت آن از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است می‌توان به کاغذ سررسید اشاره کرد. انواع کاغذهایی که از آن‌ها برای تولید سررسید استفاده می‌شود عبارتنداز:

نوع کاغذکاربردمزیت
کاغذ تحریر سفید  برای تولید سررسیدهای معمولی از کاغذ تحریر سفید با گرماژ 70 گرم استفاده می‌شود.قیمت آن‌ها نسبت به دیگر اجزای سررسید و سالنامه ارزان‌تر است.
کاغذ تحریر کرم  برای تولید سررسیدهای لوکس و شیک‌تر از این کاغذها استفاده می‌شود.قیمت و کیفیت آن‌ها بیشتر از کاغذهای سفید است. رنگ کرم نور را انعکاس نکرده و چشم را اذیت نمی‌کند.
کاغذ گلاسه  سررسیدهایی با کاغذ گلاسه عموما برای هدیه دادن طراحی و چاپ می‌شوند.این سررسیدها اغلب جنبه تزئینی دارند و می‌توان از آن‌ها به عنوان هدیه مدیریتی استفاده کرد.
کاغذ کارتی  برای چاپ سررسیدهایی با این کاغذ، از کاغذهایی با گرماژ 230 گرمی استفاده می‌شود.بزرگ‌ترین مزیت خرید سررسیدهایی با کاغذ کارتی پخش نشدن جوهر خودکار بر روی صفحات آن است.

همان‌طور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید کاغذ تحریر سفید رنگ جزو رایج‌ترین کاغذهایی به شمار می‌رود که از آن برای چاپ سررسید و سالنامه استفاده می‌شود. برای تهیه سررسیدهایی با کاغذ تحریر سفید اغلب از کاغذهایی با گرماژ 70 گرم استفاده می‌شود. هرچه گرماژ کاغذ سررسید بیشتر باشد، کیفیت و در نتیجه قیمت سررسید نیز بیشتر خواهد شد. کاغذ اغلب سررسیدهای تبلیغاتی که به صورت تیراژ بالا و عمده چاپ می‌شوند تحریر سفید رنگ است.

کاغذهای تحریر کرم نیز با گرماژ‌های 70 و 80 در بازار موجود است. از این کاغذ معمولا برای سررسیدهایی که به عنوان ست هدیه مدیریتی یا هدیه تبلیغاتی چاپ می‌شوند استفاده می‌کنند. مزیت کاغذ تحریر کرم نسبت به سفید این است که رنگ کرم نور را منعکس نمی‌کند در نتیجه نوشتن بر روی این کاغذها چشم را اذیت نخواهد کرد.

برای سررسیدهایی که بیشتر جنبه تزئینی یا هدیه دارند می‌توان از کاغذ گلاسه استفاده کرد که قمت بالاتر و کارایی کمتری نسبت به دیگر کاغذها دارند. جوهر خودکار بر روی کاغذ گلاسه پخش شده و از همین‌رو این کاغذها مناسب یادداشت برداری نیستند. اگر می‌خواهید سررسیدتان کاغذ مرغو‌ب‌تری نسبت به کاغذهای تحریر داشته باشید و جوهر خودکار نیز بر روی آن پخش نشود، باید سررسید با کاغذ کارتی بخرید.

انواع صحافی سررسید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید و اجزای سررسید و سالنامه نوع صحافی آن است. چرا صحافی سررسید تا این اندازه حائز اهمیت است؟ چراکه اگر از باکیفیت‌ترین جلد و گران قیمت‌ترین کاغذ برای چاپ سررسید استفاده کرده باشید اما صحافی آن مناسب نباشد، جلد به راحتی از کاغذهای سررسید جدا شده و این سالنامه و سررسید دیگر قابل استفاده نخواهد بود. انواع صحافی سررسید عبارتنداز:

 • صحافی ته دوخت

در این روش برای اتصال صفحات از دوخت و چسب استفاده می‌شود. صحافی ته دوخت اگر با کیفیت بالا انجام شود با دوام‌ترین نوع صحافی سررسید و سالنامه خواهد بود.

 • صحافی فنری

این نوع صحافی بیشتر برای تولید سررسیدهای هفتگی یا ماهانه استفاده می‌شود. مزیت آن سهولت ورق زدن کاغذهای این سررسید است.

 • صحافی کلاسوری

این سررسیدها به صورت محدود و سفارشی تولید می‌شوند. عمده کاربرد سررسیدهایی با صحافی کلاسوری برای دادن یک هدیه مدیریتی شکیل است.

 • صحافی چسب گرم

برای سررسیدهای ماه شمار که تعداد اوراق کمتری دارند مناسب‌‌ترین گزینه است.

5 1 vote
Article Rating

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برای اطلاع از اخبار جدید ایمیل خود را بگذارید