انواع قطع سررسید

انواع قطع سررسید

قبل از خرید یک سررسید مهم‌ترین فاکتورهایی که به آن‎‌ها فکر می‌کنید چیست؟ انواع جنس جلد سررسید؟ کیفیت چاپ و نوع کاغذهایی که برای چاپ این سررسید به کار گرفته شده است؟ قیمت سررسید و شکیل بودن ظاهر آن؟ همه این موارد جزو موارد ضروری هستند که قبل از سفارش سررسید 1400 باید به آن‌ها فکر کنید؛ اما حواستان باشد که از انواع قطع سررسید غافل نشوید! اگر نگاهی به سررسیدهای موجود در بازار بیندازید با اصطلاحات مختلفی مانند سررسید وزیری، رقعی و یا سررسید رحلی مواجه می‌شوید؛ اما این اصطلاحات به چه معنا هستند؟

همان‌طور گه گفتیم سررسیدها دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی هستند که برای شناسایی راحت‌تر آن‌ها، هر یک را با یک عنوان می‌شناسیم. به عنوان مثال اگر به دنبال بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سررسید موجود در بازار هستید تا به دلیل فضای بسیار زیادی که دارد از آن حتی به عنوان جزوه کلاسیتان استفاده کنید، باید سررسید وزیری سفارش دهید!

اگر یک سررسید جمع‌وجور می‌خواهید که بتوانید به راحتی آن را در کیف دستی خود حمل کنید، باید سررسید جیبی بخرید؛ اما به یاد داشته باشید که این قطع سررسید فضای زیادی برای یادداشت ندارد. بعد از سررسید وزیری، سررسیدهای رقعی جزو متداول‌ترین سررسیدهای موجود در بازار هستند؛ اندازه مناسب و فضای کافی صفحات آن‌ها را محبوب کرده است.

اگر به دنبال سررسیدهایی کوچک و خوش دست‌تر هستید، بهتر است سررسیدهای اروپایی و یا پالتویی را سفارش دهید. این انواع سررسید در عین کوچک‌تر بودن، فضای کافی برای یادداشت کردن را در اختیارتان خواهند گذاشت. سررسیدهای رحلی و خشتی نیز جزو سررسیدهایی با ابعاد بزرگ به شمار می‌روند که تنها قشر خاصی متقاضی خرید آن‌ها هستند؛ به همین خاطر سررسیدهایی هستند که معمولا به صورت سفارشی چاپ و طراحی می‌شوند.

برای سفارش یا خرید سررسید ماهور ویژه با رث گرافیک تماس بگیرید.

آشنایی با انواع قطع سررسید

قطع سررسید چیست؟ سررسید و سالنامه‌های موجود در بازار در اندازه‌های مختلفی چاپ می‌شوند که به انواع آن‌ها اصطلاحا قطع سررسید و سالنامه گفته می‌شود. مهم‌ترین موضوعی که قبل از خرید هرگونه سررسید و تقویمی باید به آن توجه داشته باشید، قطع آن است. کارایی سررسیدها را تا حدود زیادی اندازه یا قطع آن‌ها مشخص می‌کند. به طور کلی انتخاب قطع سررسید، به کاربرد آن و سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

به عنوان مثال اگر یک سررسید همراه می‌خواهید، باید از قطع‌های کوچک‌تر آن استفاده کنید. در صورتی که روزانه استفاده زیادی از سررسیدتان می‌کنید و به فضای بیشتری برای یادداشت کردن احتیاج دارید، بهتر است قطع‌های بزرگ‌تر آن را سفارش دهید. زمانی که برای خرید سررسید 1400 به صورت حضوری مراجعه می‌کنید، شاید انتخاب سررسید چندان سخت به نظر نرسد. اما در صورت آشنا نبودن با انواع قطع رایج آن‌ها حتما در سفارش اینترنتی سررسید به چالش می‌خورید. از همین رو در ادامه به صورت مفصل به بررسی رایج‌ترین قطع‌های موجود در بازار خواهیم پرداخت.

سررسید جیبی؛ کوچک‌ترین نوع سررسید موجود در بازار

یکی از انواع قطع سررسید، سررسیدهای جیبی هستند. همان‌طور که از نامشان پیداست این سررسیدها را می‌توانید در کیف دستی خود حمل کنید و در طول روز همراه خود داشته باشید. برای افرادی که می‌خواهند تنها یک سررسید و تقویم همراه خود داشته باشند، این سایز مناسب است، اما اگر سررسیدی می‌خواهید که فضای بیشتری برای یادداشت کردن امور روزانه در اختیارتان بگذارد بهتر است از اندازه‌های بزرگ‌تر استفاده کنید.

اندازه این سررسید و سالنامه‌های جیبی معمولا چیزی حدود 8*16 سانتی‌متر است. برای چاپ سررسیدهای جیبی معمولا از حجم کمتری از کاغذ استفاده شده است و همین موضوع در کاهش قیمت این سررسیدها تاثیر بسزایی گذاشته است. به دلیل مقرون به صرفه بودن، معمولا از آن‌ها به عنوان هدیه تبلیغاتی ارزان استفاده می‌شود.

 سررسید وزیری؛ بزرگ‌ترین نوع سررسید

اگر به دنبال قدیمی‌ترین و پرفروش‌ترین سررسید در بازار هستید، سررسیدهای وزیری را انتخاب کنید! این سایز از سررسید برای سال‌های زیادی است که توسط تولیدکنندگان سررسید چاپ می‌شود و همچنان تقاضا برای خرید آن در بازار نیز زیاد است. ابعاد حدودی سررسیدهای وزیری چیزی حدود 24*17 سانتی متر است؛ بنابراین آن را می‌توان بزرگ‌ترین نوع سررسیدی که در بازار موجود است دانست.

مدیران، کارمندان، دانشجویان و به‌طور کلی افرادی که از سررسید بیشتر استفاده می‌کنند، معمولا طرفدار این قطع از سررسید هستند. چراکه سررسیدهای وزیری را تقریبا می‌توان اندازه کتاب‌های درسی دانست؛ از همین‌رو فضای کافی برای چاپ تقویم و همچنین یادداشت را دارا هستند.

سررسید رقعی؛ متداول‌ترین سررسید

یکی دیگر از انواع قطع سررسید، سررسیدهای رقعی هستند که به دلیل قطع مناسبی که دارند، جزو متداول‌ترین سررسیدهای موجود در بازار به شمار می‌روند. اگر به سررسیدی نیاز دارید که فضای کافی برای یادداشت کردن داشته باشد اما به بزرگی سررسیدهای وزیری نباشد، بهترین انتخاب سررسید رقعی است. ابعاد حدودی این سررسیدها 14/5*21 سانتی متر است. محبوبیت این سررسیدها نسبت به سررسیدهای وزیری و اروپایی این است که از سررسیدهای وزیری کوچک‌تر و نسبت به سررسیدهای اروپایی فضای بیشتری برای یادداشت کردن دارند.

سررسید اروپایی؛ خوش دست و باریک

یکی از انواع قطع سررسید که بیشتر در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است، قطع سررسید اروپایی است. تا چندین سال پیش تقاضا برای خرید سررسید وزیری و رقعی از سوی شرکت‌ها بیشتر بود؛ اما سررسیدهای اروپایی با ورود خود توانستند توجه شمار بیشتری از افراد را به سوی خود جلب کنند.

ابعاد حدودی این سررسیدها 12/5*21 سانتی‌متر است. اگر نگاهی به سایز سررسید رقعی که کمی پیش ذکر کردیم بیندازید متوجه می‌شوید که سررسیدهای اروپایی نسبت به وزیری تنها کمی از عرض کوچک شده‌اند؛ از همین‌رو به آن‌ها سررسید رقعی باریک نیز گفته می‌شود. با وجود شباهت زیاد بین سررسید اروپایی و رقعی، ما خرید سررسید اروپایی را پیشنهاد می‌کنیم. چراکه این سررسیدها ظاهر شکیل‌تری داشته، خوش‎دست‌ هستند و جلد مقاوم‌تری نیز دارند. اگر در خرید سررسید، دچار سردرگمی می‌شوید، می‌توانید از راهنمای خرید

سررسید پالتویی؛ اقتصادی و کاربردی

به عنوان یکی دیگر از انواع قطع سررسید می‌توان به سررسیدهای پالتویی اشاره کرد که رایج‌ترین ابعاد آن 10*17 سانتی‌متر است. سررسیدهای پالتویی به راحتی در کیف و یا جیب پالتوی شما جا می‌گیرند و عنوان قطع پالتویی نیز از همین جهت به آن‌ها اطلاق شده است! اگر جزو دسته افرادی هستید که می‌خواهید همیشه تقویمتان را همراه خود داشته باشید، سررسیدهای پالتویی نیز گزینه مناسبی هستند.

برخی از تولیدکنندگان، این قطع سررسید را با ابعاد مختلفی چاپ و به بازار عرضه می‌کنند. از همین‌رو ممکن است با دو نوع سررسیدهای پالتویی کوچک و بزرگ مواجه شوید که انتخاب از میان آن‌ها به کاربرد سررسید و سلیقه شما بستگی دارد. سررسیدهای پالتویی نیز مانند سررسیدهای جیبی مقرون به صرفه هستند و اقتصادی بودن آن‌ها موجب شده است تا به یک گزینه مناسب به عنوان هدیه تبلیغاتی تبدیل شوند.

سررسید خشتی؛ سررسیدهای سفارشی و پرهزینه

اگر به سالنامه و سررسیدهای مربعی شکل علاقه‌مند هستید بهتر است در میان انواع سررسیدهای خشتی به دنبال تقویم و سررسید مورد علاقه خود بگردید! این سالنامه‌ها به دلیل اینکه با طول و عرض یکسان چاپ می‌شوند عنوان سررسید خشتی را به خود اختصاص داده‌اند. معمولا سررسیدهای خشتی را می‌توان به عنوان یک سررسید رومیزی خریداری کرد؛ چراکه ابعاد آن برای جابه‌جا کردن چندان مناسب نیست.

سررسیدهای خشتی در بازار را می‌توان جزو کم‌فروش‌ترین آن‌ها دانست؛ چراکه این سررسیدها را تولیدکنندگان معمولا به صورت سفارشی برای شرکت‌های خاصی طراحی می‌کنند. با این وجود اگر قصد خرید این قطع از سررسید را دارید، باید بدانید که به علت استفاده حجم زیادی از کاغذ، دارای قیمت بیشتری نسبت به دیگر انواع قطع سررسید هستند.

سررسید مدیران یا رحلی

یکی دیگر از رایج‌ترین قطع سررسیدهای موجود در بازار، سررسیدهای رحلی هستند که با نام سررسید مدیران نیز شناخته می‌شوند. ابعاد حدودی این سررسیدها معمولا 21*28 سانتی‌متر است که بعد از سررسیدهای وزیری می‌توان آن‌ها را بزرگ‌ترین نوع سررسید موجود در بازار دانست.

به دلیل اندازه بزرگ، حجم و وزن بیشتری که این سررسیدها اشغال می‌کنند، افراد ترجیح می‌دهند که از دیگر انواع سررسید استفاده کنند. نکته دیگر این است که این سررسیدها نیز مانند سررسیدهای خشتی دارای قیمت بالا هستند و معمولا به صورت سفارشی تولید می‌شوند.

سررسیدهای خاص

موارد فوق رایج‌ترین انواع قطع سررسید هستند که توسط اغلب تولیدکنندگان سررسید چاپ شده و به بازار عرضه می‌شوند. اما اگر نگاهی به محصولات تولیدی توسط یک تیم چاپ سررسید بیندازید متوجه می‌شوید که سررسیدهایی با قطع خاص نیز موجود است که در هیچ یک از دسته‌های بالا جای نمی‌گیرند. بسیاری از تولیدکنندگان در سبد محصولاتشان یکسری سررسید با قطع خاص دارند که با توجه به نیازسنجی بازار و تقاضای مشتریان تولید شده‌اند.

اگر قصد سفارش اینترنتی سررسید دارید، می‌توانید با استفاده از راهنمای سفارش اینترنتی سررسید، در میان انواع محصولات به دنبال سررسیدهایی با قطع خاص بگردید. توجه داشته باشید که در صورت انتخاب این سررسیدها بهتر است از فروشنده راجع‌به ابعاد آن و میزان فضایی که برای یادداشت کردن دارند سوال بپرسید.

آنچه در این مقاله راجع‌به انواع قطع سررسید خواندید

اگر از افرادی که قصد خرید سررسید و سالنامه دارند سوال کنید که مهم‌ترین فاکتور شما برای خرید سررسید چیست بی‌شک پاسخ قطع یا اندازه سررسید است! باتوجه به کاربرد سررسید، نیاز افراد و سلیقه آن‌ها، انواع اندازه سررسید از سوی تولیدکنندگان مختلف به چاپ می‌رسد. در ادامه می‌توان خلاصه‌ای از قطع‌های رایج سررسید و ویژگی‌های هر یک را که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم را بخوانید.

  • سررسیدهای جیبی: اندازه کوچک، قیمت پایین و راحتی حمل و نقل
  • سررسیدهای وزیری: بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سررسید با فضای کافی برای یاداشت
  • سررسیدهای رقعی: اندازه مناسب و دارای فضای کافی
  • سررسید اروپایی: اندازه مناسب، خوش دست و دارای فضای کافی برای یادداشت برداری
  • سررسید پالتویی: قیمت مناسب و اندازه مناسب برای حمل و نقل
  • سررسید خشتی: اندازه بزرگ و مربعی شکل، قیمت بالا و مناسب برای سفارش چاپ سررسید اختصاصی ارزان
  • سررسید رحلی: اندازه بزرگ، قیمت بالا و مناسب برای سفارش اختصاصی سررسید و هدیه دادن آن به دیگران
  • سررسیدهای خاص: سررسیدهایی که دارای ابعاد مشخصی نیستند و صرفاً به دلیل تقاضای بازار چاپ شده‌اند.
0 0 vote
Article Rating

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برای اطلاع از اخبار جدید ایمیل خود را بگذارید