سررسید چیست؟

سررسید چیست؟

با وجود پیشرفت تکنولوژی و استفاده افراد از تلفن‌های هوشمند هنوز هم عده‌ای ترجیح می‌دهند اطلاعات خود را به صورت مکتوب ثبت نمایند. به همین دلیل استفاده از سررسید یا سالنامه‌ها هنوز هم با استقبال بالایی رو به رو است. در حقیقت سررسیدها دفترچه یادداشت‌هایی هستند که به تعداد روزهای سال صفحه دارند و تا پایان سال می‌توان آن‌ها را تکمیل کرد. سالنامه‌ها به شکل‌های مختلفی مانند دفتر و کتاب تولید می‌شوند البته که نوع جلد آن‌ها نیز ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. از آنجایی که هنوز هم عده زیادی استفاده از این سالنامه‌ها را متوقف نکرده اند در این مقاله قصد داریم به بررسی بخش‌های مختلف سررسید و انواع آن بپردازیم. بنابراین اگر به این موضوع علاقه دارید تا پایان این بخش همراه ما باشید.

سررسید دارای چه بخش‌هایی است؟

بخش های مختلف سررسید

با وجود اینکه سالنامه‌های مختلف، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند اما بخش‌های اصلی آن‌ها یکسان است. که در زیر به طور کامل به توضیح هر یک از این بخش‌ها می‌پردازیم.

عموما بخش اول هر سالنامه که با عنوان مقدمه شناخته می‌شود شامل مشخصات دارنده و تصاویر تبلیغاتی می‌باشد. از آنجایی که شرکت‌های مختلف هزینه‌ای را برای تولید این سالنامه‌ها می‌پردازند طبیعی است که در بخشی از آن خدمات خود را به استفاده کننده معرفی نمایند. بخش بعدی سالنامه شامل صفحاتی است که دارنده می‌تواند یادداشت‌های روزانه خود را در آن بنویسد. با وجود اینکه در اکثر تقویم‌ها برای هر روز یک صفحه اختصاص داده شده است اما برخی تقویم‌ها نیز وجود دارند که به روزهای پنجشنبه و جمعه به صورت مشترک یک صفحه اختصاص داده اند. در نهایت بخش آخر مربوط به ثبت یادداشت‌های کوتاه و شماره تلفن‌ها می‌باشد.

معرفی لیست سررسید و سالنامه های تولیدی رث گرافیک:

انواع سالنامه براساس تاریخ

انواع سالنامه براساس تاریخ

یکی از استفاده‌های سالنامه ‌ها برای کارمندانی می‌باشد که قصد یادداشت کارهای خود را در بازه‌های زمانی مشخص دارند. به دلیل تنوع سالنامه‌ها آن‌ها می‌توانند با توجه به نیاز خود سررسید مورد نظرشان را تهیه نمایند. همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم سالنامه‌ها انواع مختلفی دارند که بر اساس تاریخ به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند.

روزانه

پرکاربردترین والبته شناخته شده ترین نوع سالنامه، سالنامه روزانه می‌باشد. مطمئنا شما هم سالنامه‌هایی را دیده اید که به هر روز یک صفحه جدا اختصاص داده اند. به این سالنامه‌ها روزانه می‌گویند چراکه شخص می‌تواند یادداشت‌های خود را حتی اگر کمی‌طولانی هم باشد در یک صفحه بنویسد.

روزشمار

سالنامه‌های روزشمار نیز برای هر روز هفته صفحه‌ای جداگانه اختصاص می‌دهند اما برای روزهای پنجشنبه و جمعه مشترکا یک صفحه اختصاص می‌دهند؛ عده‌ای دلیل این کار را این موضوع می‌دانند که برخی مشاغل روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل هستند بنابراین یک صفحه برای این دو روز کفایت می‌کند.

دو روزشمار

سررسیدهای دو روزشمار هر صفحه را به دو روز اختصاص داده اند. این نوع از سالنامه‌ها مخصوص مشاغلی هستند که نیاز به یادداشت برداری چندانی ندارند و روزانه حداکثر به اندازه یادداشت چند خط، از آن استفاده می‌کنند.

هفتگی

سالنامه‌های هفتگی هر صفحه را به یک هفته اختصاص می‌دهند؛ در صفحات این نوع از سالنامه‌ها تاریخ هفت روز قرار داده شده است و بین سه تا پنج خط به هر روز اختصاص یافته است. این نوع از سالنامه‌ها مخصوص افرادی است که در طول هفته بسیار کم یادداشت برداری می‌کنند.

انواع جلد در سررسید

انواع قطع سررسید تقریبا به مدت یک سال مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد و برای اینکه در این مدت صدمه‌ای نبیند باید علاوه بر مرغوب بودن کاغذ، جلد آن نیز از کیفیت بالایی برخوردار باشد. در زیر با انواع سالنامه‌ها از نظر جنس بیشتر آشنا خواهید شد.

سالنامه سلفونی

در این نوع سالنامه برگه گلاسه‌ای آماده می‌کنند و روی آن روکشی از جنس سلفون می‌کشند. عموما روی این نوع از جلدها طلاکوبی نیز انجام می‌دهند( به ویژه جهت تولید سالنامه‌های اختصاصی). لازم به ذکر است این نوع سالنامه‌ها دارای دو نوع مات و براق می‌باشند.

سالنامه چرم

این سالنامه‌ها با استفاده ازچرم طبیعی تهیه می‌شوند. کیفیت چرم در قیمت گذاری آن‌ها تاثیر زیادی داشته و اگر چرم شناس خوبی باشید مطمئنا در تشخیص نوع جلد سالنامه چرم دچار هیچ مشکلی نخواهید بود.

سالنامه ترمو

سالنامه‌های ترمو از چرم مصنوعی تهیه شده اند؛ با این وجود از لطافت خاصی برخوردار بوده و کیفیت بسیار مناسبی نیز دارند. اگر قصد تهیه این نوع سالنامه‌ها را داشته باشید می‌توانید با کمی‌هزینه بیشتر نوع خارجی آن را تهیه نمایید؛ چراکه نسخه‌های خارجی سالنامه ترمور از کیفیت بهتری نسبت به نسخه‌های ایرانی آن برخوردارند.

سالنامه ارگانایزر

گران قیمت ترین سالنامه نسبت به سالنامه‌های ذکر شده، سالنامه ارگانایزر می‌باشد. دلیل این گرانی کیفیت بالای چرم به کار رفته در این نوع سالنامه است. جالب است بدانید این نوع سالنامه‌ها به شکل دفتر و کلاسور تولید شده و قابل استفاده برای تمامی‌افراد می‌باشند.

سررسید اختصاصی

سررسیدهای اختصاصی به چه نوع سررسیدهایی گفته می‌شود؟

برخی شرکت‌ها و موسسات از سالنامه‌ها جهت تبلیغات خود استفاده می‌کنند؛ به این نوع سالنامه‌ها، که دارای محتوای تبلیغاتی هستند، سررسیدهای اختصاصی می‌گویند. شرکت‌هایی که قصد تبلیغات از این طریق را دارند از دو روش مختلف می‌توانند این کار را انجام دهند. روش اول بدین صورت انجام می‌پذیرد که لوگو و نام شرکت روی جلد سالنامه حک می‌شود؛ این موضوع منجر می‌شود تا افرادی که از این سالنامه‌ها استفاده می‌کنند به مرور زمان نام شرکت در ذهنشان نقش ببندد. روش دوم که نسبت به روش اول از کارایی بیشتر( و البته هزینه بالاتر) برخوردار است علاوه بر تبلیغات انجام شده بر روی جلد، در تمامی‌صفحات سالنامه نیز نام شرکت را ثبت کرده است.

سالنامه‌های اختصاصی را می‌توان یکی از راه‌های تبلیغاتی مناسب برای افرادی دانست که قصد دارند با بودجه کم، برند خود را به دیگران معرفی کنند. امروزه بسیاری از برندها از همین روش کم هزینه اما کاربردی استفاده می‌کنند تا مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب نمایند.

ممنون از اینکه تا پایان این بخش با موضوع سررسید چیست ؟ همراه ما بودید.

0 0 vote
Article Rating

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برای اطلاع از اخبار جدید ایمیل خود را بگذارید