روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ

روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ

فهرست مطالب

از جمله زیرشاخه‌های روانشناسی، روانشناسی رنگ است. آیا میدانستید که رنگ‌ها حتی در تصمیم‌گیری‌های روزانه ما هم نقش دارند؟ قدرت رنگ‌ها را نباید دست کم گرفت. می‌توان از رنگ‌ها به عنوان برندسازی و رشد کسب و کار استفاده کرد. معمولاً افراد رنگ‌ها را به خوبی به خاطر میسپارند، به همین علت گفته میشود در لوگوی برند خود از رنگ‌هایی استفاده کنید که بیشتر در ذهن مردم باقی بماند. به طور کلی رنگ‌ها باعث شناخت بیشتر برندها میشوند.

این روزها برندهای بسیار زیادی در بازار وجود دارد که در رقابت با یکدیگر هستند. استفاده از رنگ‌ها در برندسازی باعث میشود تا احساسات مشتری برانگیخته شود. در نتیجه برند شما بیشتر در ذهن مشتری باقی می‌ماند. در ابتدا باید اطلاعاتی در مورد معانی رنگ‌ها و نمادها به دست آورید. برای مثال اگر برند شما در مورد فعالیتهای ورزشی سخت است، نباید از رنگ‌هایی با نماد آرامش استفاده کنید. در واقع دانستن معنای رنگ‌ها پیام را به درستی به مخاطب میرساند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد اهمیت روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ به شما بدهیم.

 

چگونگی استفاده از روانشناسی رنگ‌ها در تبلیغات

جالب است بدانید که مغز انسان از رنگ‌ها برای شناسایی ویژگی محصولات استفاده مینماید. به همین علت برای هر برندی رنگ خاصی انتخاب میشود. برای مثال رنگی که برای برندینگ بازار سیستمهای کامپیوتری استفاده میشود، قطعاً برای کاپکیکها مناسب نیست.

به طور کلی مغز انسان با رنگ‌ها ارتباط برقرار میکند. از این ویژگی میتوان به هدف ایجاد ارتباط مؤثر بین تبلیغات و بازاریابی محصولات و مخاطب هدف استفاده کرد. برندهای مختلف با توجه به سلیقه خود به انتخاب رنگ‌ها در کسب و کار خود نمیپردازند. در واقع آنها رنگ‌ها را با توجه به روانشناسی رنگها و انتظارات و نیاز مشتری انتخاب میکنند.

طبق تحقیقات انجام شده 85 درصد از مشتریان تأثیر رنگ را به عنوان اولین علت انتخاب یک محصول برای خرید بیان کردهاند. درواقع آنها اقرار کردهاند که رنگ محصولات و حتی طراحی وبسایت تأثیر بارزی در انتخاب آنها داشته است. بر این اساس میتوان گفت رنگ‌ها بیش از هر عاملی در تصمیم و انتخاب مخاطب نقش دارند.

چگونه رنگ استراتژی بازاریابی خود را ارزیابی کنیم؟

بهترین روش برای طراحی مناسب برندها استفاده از استراتژی رنگ‌ها در بازاریابی است. برای انتخاب صحیح و آگاهانه باید آزمون و خطا داشته باشید. به همین علت باید شرایط را چندین بار مورد بررسی قرار دهید. در طراحی برند خود انتخاب یک رنگ و یا چندین رنگ را بیازمایید. در این صورت پس از مدتی متوجه خواهید شد که رنگ نهایی مناسب برای برندینگ شما کدام است؟ از رنگ‌هایی که هیچ نوع ارتباطی با کسب و کار و برندینگ شما ندارند و حتی تأثیر منفی در مخاطب ایجاد مینمایند، اجتناب کنید.

بعد از انتخاب رنگ در برندینگ خود میتوانید در مسابقه براکت شرکت کنید تا از انتخاب رنگ صحیح برای برند خود اطمینان حاصل کنید. در این مسابقه رنگ‌ها را بر یکدیگر میسنجید تا در نهایت بهترین رنگ را بیابید. پس از انجام آزمایشات لازم، رنگ انتخابی را با خیال راحت در برند خود استفاده کنید. جالب است بدانید که رنگ‌ها نقش مؤثری در تقویت پیام بازاریابی دارند.

قطعاً با تحقیق و البته تفکر بیشتر در مورد رنگ‌ها، انتخاب اثربخش و شاخصی برای انتقال مفهوم برند خود به مخاطب خواهید داشت.

مؤثرترین رنگ برای دعوت به خرید

آیا از مفهوم کال تو اکشن چیزی میدانید؟ کال تو اکشن به منظور دعوت به عمل است. در این راستا در روانشناسی رنگ‌ها در کسب و کار، رنگ قرمز به عنوان مناسبترین رنگ برای دعوت به عمل است. منظور از این عبارت غالباً ولی نه الزاماً انجام کارها در زمان حال است. در حال حاضر بسیاری از برندها و شرکتها از قرمز برای لوگوی برند خود استفاده کردهاند. اما نمی توان گفت که قرمز تنها و بهترین انتخاب برای شما است.

برای مثال میتوانید از رنگ سبز استفاده کنید. رنگ سبز انتخابی ناب برای دعوت به اقدام است. شما میتوانید با رنگ سبز مشتری را دعوت به خرید نمایید. رنگ قرمز مشتری را در لحظه دعوت به خرید میکند. در صورتی که رنگ سبز حس انتقال پیام دعوت به مشاوره و راهنمایی بیشتر برای خرید را دارد. رنگ قرمز تأکید بر فوریت دارد، به علاوه رنگ سبز آرامش و هدایت مؤدبانه‌ به تصمیمگیری را نیز تداعی میکند.‌

هویت و اعتبار بخشیدن به برند با رنگ‌های صحیح

همه ما با انتخاب رنگ‌ها برای لوازم خود، شخصیتمان را به دیگران میشناسانیم. در نتیجه اگر کسب و کار خاصی دارید، با انتخاب رنگ مناسب برای برند خود، هویت برند خود را مشخص میکنید. برندسازی با ساختن هویت برند رقم میخورد. یک برند شیک و برگزیده، رنگی مناسب بر اساس روانشناسی رنگ‌ها دارد و آن رنگ گویا و متناسب با هویت آن برند است.

هم چنین رنگ صحیح علاوه بر هویت، به برند شما اعتبار میبخشد. حتماً رنگ برند باید با محصولی که می‌فروشید و یا خدماتی که ارائه میدهید، در تناسب باشد.

پیشی گرفتن از رقیبان با انتخاب رنگ صحیح

اگر برای برند خود رنگ متناسب و خاصی برگزینید، قطعاً با همین روش از رقیبان خود پیشی خواهید گرفت. رنگ‌ها تأثیر فوقالعادهای در متمایز نشان دادن برند شما دارند پس آنها را دست کم نگیرید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با روانشناسی رنگ‌ها‌ بیشتر آشنا نماییم.

بررسی روانشناسی رنگ‌ها و معنای آنها

شما باید با توجه به محصولی که به فروش میرسانید و یا خدماتی که ارائه میدهید، رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید. رنگی را برگزینید که پیام برند شما را به خوبی به مخاطب هدف منتقل نماید. از طرفی رنگ انتخاب شده بایستی دارای جذابیت و یادآور برند شما برای مشتری باشد.

 • رنگ سفید

سفید بازتاب کننده نور است. هیچ رنگ دیگری در آن دخیل نیست. به همین علت سفید را سمبل پاکی و بیگناهی میدانند. البته نباید در استفاده از رنگ سفید زیادهروی کنید، چرا که میتواند ناقل پیام پوچی و سردی نیز باشد.

 • رنگ سیاه

رنگ سیاه نسبت به دیگر رنگها دارای جذابیت بیشتری است. جالب است بدانید که مشکی در روانشناسی رنگ‌ها نمادی از قدرت است.  خبر خوب اینکه رنگ مشکی همیشه به روز است و هیج وقت از مد نخواهد افتاد. قرارگیری رنگ مشکی در کنار رنگ سفید، نمادی از پیچیدگی، سختی و جدی بودن است.

 • رنگ قرمز

رنگ قرمز اثر شگفتی بر مخاطب هدف دارد، باعث افزایش سرعت عکسالعمل شده و به فوری بودن اشاره دارد. قرمز نمادی از عشق، شوق و اشتیاق است.

 • رنگ آبی

رنگ آبی از آن دسته رنگ‌هایی است که طرفداران بسیار زیادی در بین مردم دارد. گفته میشود مردان بیشتر طرفدار رنگ آبی هستند. آبی رنگی آرامشبخش است و حس ثبات و اعتماد را در مخاطب ایجاد مینماید.

 • رنگ نارنجی

نارنجی به عنوان رنگی شاد و صمیمی در روانشناسی رنگ‌ها شناخته شده است. رنگ نارنجی همراه با قرمز، گرما و انرژی زیادی ایجاد میکند. به طور کلی رنگ نارنجی به معنای سرزندگی، صمیمیت، جوانی و شوخطبعی است. برندهای زیبایی میتوانند از رنگ نارنجی استفاده کنند، زیرا نشانگر مفیدبودن و سرزندگی است.

 • رنگ صورتی

رنگ صورتی بیشتر برای خانمها مناسب است و در بین آنها طرفداران زیادی دارد. به طور کلی میتوان گفت که صورتی بیشتر با جنسیت پیوند دارد. البته باید بدانید که صورتی در بازاریابی و تبلیغات به معنای عشق، آرامش، سرگرمی، شیرینی، ظرافت و … است. بسیاری از شیرینیفروشیها از رنگ صورتی برای برندینگ خود استفاده مینمایند از این جهت که به نوعی شیرین و گرم است.

 • رنگ طوسی

طوسی نشانی از حرفهای بودن و فعالیت دارد. طوسی هم مانند دیگر رنگ‌ها در روانشناسی رنگ‌ها به معنای رسمی بودن، حرفه ای بودن، کارآمد بودن و … است. معمولاً شرکتهای حقوقی در برندینگ خود از رنگ طوسی استفاده میکنند، به عبارت دیگر تمام ویژگیهای این رنگ متناسب با همچین حرفهایست.

سخن پایانی

در آخر باید بدانید که روانشناسی رنگ ها در تبلیغات به شما کمک می کند تا برای همیشه لوگوی برندی زیبا و حرفه ای را طراحی کنید. در این صورت برند شما همیشه در ذهن مشتری باقی می ماند. به همین علت است که گفته می شود رنگ ها را جدی تر بگیرید و تاثیر آنها را بر کسب و کار خود فراموش نکنید. امروزه بسیاری از برندها برای ماندگار شدن در ذهن مشتری از رنگ های متناسب با کسب و کار خود استفاده می نمایند.

ما در رث گرافیک با ارائه هدایای تبلیغاتی از جمله: سررسید، هدایای تبلیغاتی، تقویم رومیزی، دفترچه یادداشت، کارت تبریک، ست مدیریتی و … که با درج شعار و لوگو در بسته بندی شکیل به هدیه‌ای اختصاصی تبدیل می‌شوند، شما را در این مسیر همراهی خواهیم کرد.

جهت مشاوره و سفارش سررسید و سالنامه 1403 به منظور تبلیغات موثر برای شرکت و سازمان خود کافیست با رث گرافیک تماس حاصل فرمایید.

 

خرید غیرسازمانی (تکی)

کاتالوگ محصولات 1403

دانلود تقویم سال 1403

سفارش سررسید 1403

آخرین مقالات

تماس با رث گرافیک

رث گرافیک (تولید کننده سررسید، سالنامه و هدایای تبلیغاتی) جهت مشاوره، استعلام قیمت سررسید و سالنامه، سفارش هدایای تبلیغاتی و اطلاع از موجودی با ما تماس بگیرید.

 • تلفن ۰۲۱۸۸۵۴۴۰۵۰
 • تلگرام RathGraphicChannel
 • اینستاگرام RathGraphic
 • آدرس تهران، مفتح شمالی، کوچه دهم، پ 2