تفاوت سررسید و سالنامه

تفاوت سررسید و سالنامه

فهرست مطالب

همه ما از سالنامه و سررسید برای یادداشت و ثبت موارد مختلف مربوط به کار و زندگی خود استفاده می‌کنیم. اما ممکن است این سوال به ذهنمان بیاید که تفاوت سررسید و سالنامه چیست.

بسیاری از افراد ممکن است فکر کنند که این دو مورد یکسان هستند، اما در واقع مراکز مختلف سالنامه و سررسیدهای گوناگونی را با طرح‌ها و مدل‌های مختلف چاپ می‌کنند. اگر می‌خواهید تفاوت سالنامه و سررسید را بدانید، همراه ما باشید.

در این مطلب از رث گرافیک قصد داریم تمامی موارد مربوط به سالنامه و سررسید را بررسی کرده و باهم مقایسه کنیم. 

سالنامه چیست و چه کاربردی دارد؟

سالنامه، به عنوان یک تقویم روزانه با 365 روز در سال، تمام وقایع و اتفاقات مهم را در صفحات خود جای داده است. هر صفحه اطلاعاتی از  تاریخ وقایع روزمره را در اختیار دارد و مابقی آن را می توان برای نوشتن استفاده کرد. صفحات ابتدایی و انتهایی سالنامه معمولا برای تبلیغات سازمان ها و شرکت ها استفاده می شود. جلد سالنامه عموما از چرم ساخته می شود و برای تبلیغات جنس کاغذ سالنامه از گلاسه یا کوتد طراحی شده است.

در حال حاضر، سالنامه‌ها با انواع مختلف جلدها مانند گالینگور، ترمو و سایر متریال‌ها برای جلد استفاده می شوند. این سالنامه‌ها عموما به عنوان محصولات تبلیغاتی به بازار عرضه می شوند و شامل لوگو، اطلاعات و هویت بصری یک سازمان می باشند. همچنین، معرفی سازمان یا محصولات نیز می تواند در سالنامه‌ها صورت بگیرد.

هر سالنامه عموما دارای یک صفحه اول و آخر است که تمام تاریخ‌ها در آن قرار دارند. روی هر صفحه سالنامه یک روز قرار می گیرد، به جزء پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها که این دو روز در یک صفحه قرار می گیرند که دلیل آن تعطیلی آن دو روز است.

اکثر افراد از سالنامه استفاده می‌کنند، زیرا غیر از بخش تاریخ و رویدادهای مهم سال، نیاز دارند که فضای خالی برای نوشتن روزانه یا برنامه‌ریزی شان داشته باشند. برخی از افراد خاطره یا برنامه‌های روزانه خود را در سالنامه به تاریخ مشخص می‌نویسند تا فضایی برای وارد کردن مطالب مورد نظر خود داشته باشند. این ویژگی‌هایی که گفته شد، باعث شده است که این محصول بسیار مورد توجه و محبوب باشد و بیشتر افراد از آن استفاده کنند. استفاده از سالنامه برای برنامه ریزی و کار، درس و دانشگاه، و همچنین برای نوشتن خاطره و داستان بسیار مفید است.

اکثر افراد بر اساس سلیقه و علایق شخصی خود از سالنامه‌ها یا تقویم‌های رومیزی استفاده می‌کنند. به همین دلیل، این نوع از سالنامه‌ها به عنوان یک هدیه تبلیغاتی مناسب برای سازمان‌ها یا شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شوند.

 

سررسید چیست و چه کاربردی دارد؟

اتفاقات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیز می تواند داخل سررسید چاپ شود. سررسید مشابه یک سالنامه است که در آن صفحاتی برای نوشتن وجود دارد. در واقع، هر دوی آن‌ها قابلیت نوشتن دارند. هر دو تاریخ‌های خود را دارند و فضای خالی برای نوشتن متن وجود دارد. برای هر تاریخ و روز در هفته یک صفحه خالی در نظر گرفته می‌شود تا افراد بتوانند نیازهای خود را در آنها نوشته و ثبت کنند. جلد سررسید ممکن است از انواع متریال مختلفی مانند گالینگور یا پارچه‌های مختلف تهیه شود.

یک نوع محصول سررسید خشتی وجود دارد که بسیار محبوب است و بخاطر این محبوبیت، جزو محصولات تبلیغاتی شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار دارد. این نوع سررسید به عنوان یکی از هدایاهای محبوب شناخته می‌شود. می‌توان از این سررسیدها برای تبلیغات استفاده کرد و اطلاعات شرکت، خدمات یا محصولات را طبق برنامه تبلیغاتی شرکت قرار داد.

سررسید تبلیغاتی قابلیت قرار دادن رویدادها و اتفاقات مهم را به شکل متفاوت دارد. به عنوان مثال، می‌توان با محوریت موضوعاتی مانند تاریخ، سینما و هنر، سررسیدی طراحی کرد و با توجه به این موضوع، دست سازمان را باز می‌گذارد. بنابراین، سازمان‌ها می‌توانند با توجه به هویت و اهداف خود، موضوع خاصی را برای سررسید خود انتخاب کنند و سررسید اختصاصی خود را در زمینه‌ی همان موضوع طراحی کنند. به عنوان مثال، اگر سررسید مربوط به کارخانه لوازم یکبار مصرف قابل بازیافت به طبیعت است، می‌تواند موضوع سررسید را بر اساس همین عنوان انتخاب کرد. تا سررسید طراحی شده متناسب با وظیفه کارخانه باشد.

این مساله می‌تواند به تصویری که یک سازمان از برند خود می‌سازد، کمک کند و باعث ارتقای جایگاه اعتباری آن در نظر مخاطبان شود. این ویژگی بسیار مهمی در مورد سررسیدها است، زیرا باعث می‌شود سررسید، خلاق‌تر و کاربردی‌تر شود و همچنین مخاطبان بتوانند به درستی با آن ارتباط برقرار کنند. این ویژگی، یک مزیت بسیار مهم است و سررسید را به عنوان یک محصول تبلیغاتی جذاب‌تر از سالنامه معرفی می‌کند. انواع این محصولات پالتویی،اروپایی،وزیری و … است.

مهم ترین تفاوت سررسید و سالنامه چیست؟

اگر می خواهید بدانید تفاوت سررسید و سالنامه در چیست، باید بگوییم که واقعا تفاوت بین این دو کلمه در لغت و معنای آنهاست. چرا که هر دو کاربرد ثبت وقایع و یادداشت ها را دارند. اما ممکن است در استفاده اولیه تفاوت هایی وجود داشته باشد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • طراحی جلد سررسید از همان ابتدا متنوع بود که باعث معروف بودن آن شد ولی سالنامه همیشه از جلد چرمی استفاده می کند که این موضوع باعث شد تو خاطر همه بماند.
  • عموماً، سالنامه‌ها سبک کلاسیک دارند و سررسیدها به طور معمول به نظر مدرن و امروزی می‌آیند. اما این امروزه ممکن است تغییر کند. اما به طور عمومی این شکلی هستند.
  • اما تفاوت سررسید و سالنامه این است که در سالنامه، تاریخ‌های عمومی را نمی توان تغییر داد و محتوای متن را تنوع بخشید. در واقع، سالنامه‌ها دارای یک ساختار و شکل محتوایی استاندارد هستند که با توجه به سازمان یا چاپخانه‌ای که آن را تولید می‌کند، ممکن است تغییر کند. اما در سررسیدها، به راحتی می‌توان ساختار کلی را با توجه به محتوا و موضوعات مختلف تغییر داد. به همین دلیل، می‌توان هویت بصری و ساختار محتوا را با توجه به هدف و شعار هر سازمان با یک فرم و شکل جدید طراحی کرد.
  • فرق مهم و یا تفاوت سررسید و سالنامه این است که سالنامه به دلیل ساختار کلاسیکش، بیشتر برای هدایای مدیریتی و صاحبان کسب و کار مناسب است، در حالی که سررسیدها به دلیل ساختار مدرن‌تر و به‌روزترش، معمولا مناسب جوانان، دانشجویان و هنرمندان است.

 

سخن پایانی

همانطور که گفته شد به این نتیجه رسیده ایم که تفاوت سررسید و سالنامه فقط در نام آن است و تفاوتی در کارکرد آن وجود ندارد.

زیرا اصل مهم ثبت حقایق و اطلاعات در تاریخ مربوطه است. اما کیفیت طراحی و زیبایی این محصولات می تواند وجه تمایز و تفاوت سررسید و سالنامه با رقبای شما باشد و در واقع می تواند تبلیغ موثرتری برای شرکت شما باشد.

پس در مواقعی که نیاز به چاپ سالنامه یا سررسید به صورت عمده دارید حتما یک شرکت چاپ و تبلیغات موفق و باسابقه مانند شرکت رث گرافیک را انتخاب کنید تا خیالتان از طراحی محصول و چاپ با کیفیت راحت باشد. برای چاپ بهترین سالنامه 1403 بهتر است که همین امروز دست به کار شوید.

خرید غیرسازمانی (تکی)

کاتالوگ محصولات 1403

دانلود تقویم سال 1403

سفارش سررسید 1403

آخرین مقالات

تماس با رث گرافیک

رث گرافیک (تولید کننده سررسید، سالنامه و هدایای تبلیغاتی) جهت مشاوره، استعلام قیمت سررسید و سالنامه، سفارش هدایای تبلیغاتی و اطلاع از موجودی با ما تماس بگیرید.

  • تلفن ۰۲۱۸۸۵۴۴۰۵۰
  • تلگرام RathGraphicChannel
  • اینستاگرام RathGraphic
  • آدرس تهران، مفتح شمالی، کوچه دهم، پ 2