کاتالوگ محصول چیست؟ چگونه کاتالوگ درست کنیم؟

کاتالوگ محصول چیست؟

فهرست مطالب

آیا می‌دانید کاتالوگ محصول چیست؟ کاتالوگ در واقع مهم‌ترین ابزار برای تبلیغات مؤثر است. امروزه کسب و کارها برای معرفی محصول و برند خود از کاتالوگ‌استفاده می‌نمایند. این ابزار در کنار دیگر روش‌های تبلیغاتی بسیار کاربردی و تکمیل‌کننده است.

یک کاتالوگ حرفه‌ای دارای دفترچه‌ای از اطلاعات کامل محصولات و یا خدمات است. مخاطب با خواندن کاتالوگ میتواند اطلاعات دقیقی از نحوه استفاده از محصولات و یا خدمات به دست آورد. جالب است بدانید که کاتالوگ در سال 1498 برای اولین بار در ونیز طراحی گردید. البته این کاتالوگ در آن سال‌ها به صورت دست‌نویس و برای فروش تعدادی کتاب در نمایشگاه شهر طراحی شده بود.

استفاده از کاتالوگ محصول چه مزایایی دارد؟

از جمله مهم ترین ابزارهای بازاریابی چاپی و آفلاین، کاتالوگ‌ها هستند. کاتالوگ‌ها مزایای بیسار زیادی دارند. معرفی سازمان و شرکت و حتی برند، فروش بیشتر، نتیجه بهتر، معرفی خدمات و … بخشی از این مزایا هستند.

قطعاً هر نوع کاتالوگی، برای فروش موفق مناسب نیست. به همین منظور حتماً باید در طراحی و نوع چاپ آن دقت کرد. در ادامه این مقاله‌ با رث گرافیک همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد کاتالوگ محصول به دست آورید.

 

چه مواردی در طراحی کاتالوگ محصول اهمیت دارند؟

نکاتی مانند اندازه فونت، رنگ و عکس مناسب در طراحی کاتالوگ اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه به تفصیل این موضوع می‌پردازیم.

 • فونت مناسب و ایده آل

به هیچ عنوان از یک فونت در اندازه‌های یکنواخت استفاده نکنید. در واقع با 2 یا 3 اندازه فونت متفاوت هارمونی مناسبی را ایجاد خواهید کرد. همین اندازه فونت ساده تأثیر شگفتی بر مخاطب هدف دارد.

 • انتخاب رنگ جذاب و مناسب

برای انتخاب رنگ مناسب کاتالوگ محصول خود وقت بیشتری بگذارید. در درجه اول باید بدانید که رنگ‌ها پل ارتباطی مشتری و محصول هستند. در نتیجه باید توجه ویژه‌ای در انتخاب رنگ جذابی برای کاتالوگ داشته باشید. اگر کمی در مورد علم روانشناسی رنگ‌ها بدانید، کار برای شما بسیار ساده میشود.

 • انتخاب عکس متناسب با نوع محصول یا خدمات

یکی دیگر از موارد بسیار مهم و اساسی در طراحی کاتالوگ‌ها، انتخاب عکس است. عکس‌ها هم به  نوعی در انتقال پیام به مخاطب تأثیر بسیار زیادی دارند. هنگام طراحی کاتالوگ در انتخاب عکس‌ها حسابی حساسیت به خرج دهید. عکس‌هایی را انتخاب و یا طراحی نمایید که بتواند پیام محصولات و خدمات را به طور شفاف و مستقیم به مخاطب هدف انتقال دهد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی انواع مختلف کاتالوگ بپردازیم.

 

انواع مختلف کاتالوگ را بشناسید!

طراحی کاتالوگ باید متناسب با نوع کسب‌ و کارها و نوع پیام انتقال‌دهنده به مخاطب باشد. کاتالوگ‌ها هم مانند هر نوع تبلیغات دیگری دارای انواع مختلفی هستند. از مهم‌ترین انواع کاتالوگ‌ها می‌توان به کاتالوگ‌های علمی (معرفی محصولات علمی)، هنری (معرفی آثار هنری)، فروش و … اشاره کرد. برای مثال کاملاً مشخص است که کاتالوگ فروش برای معرفی و فروش بهتر محصولات و خدمات به مشتریان کاربرد دارد. در واقع با شناخت بهتر کاتالوگ‌ها می توان نوع کارآمد آنها را متناسب با کسب و کار خود تهیه کنیم و نتیجه بهتری بگیریم.

 • کاتالوگ فشن و مد

یکی از شایع‌ترین انواع کاتالوگ‌ها، کاتالوگ‌های مد و فشن هستند که مواردی مانند کیف، کفش، لباس و … را به نمایش میگذارند. جالب اینکه این نوع کاتالوگ‌ها هم به صورت دیجیتالی قابل تهیه هستند؛ کاتالوگ دیجیتال از جمله پیشرفته‌ترین و بهترین کاتالوگ‌ها با طرح‌های گرافیکی بسیار مدرن و زیباست.

 • کاتالوگ خدمات

برای تهیه کاتالوگ خدمات، صاحبان کسب و کار لیستی از خدمات خود را ارائه می‌دهند. این کاتالوگ‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که اطلاعات لازم را در مورد نوع خدمات قابل دریافت و همچنین نوع ارائه آنها در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند. نکته قابل توجه این است که اطلاعات تماس سازمان نیز حتماً باید در کاتالوگ قرار بگیرد تا مخاطبان هدف به راحتی بتوانند با سازمان ارتباط برقرار کنند.

 • کاتالوگ محصول

کاتالوگ محصول برای آن دسته از سازمان‌هایی مناسب است که هدف آنها نمایش برند خود است. آنها مواردی مانند محصولات و خدماتی را که می‌فروشند عرضه می‌کنند. به نوعی کاتالوگ محصول یک ابزار بازاریابی و تبلیغاتی کارآمد است. در نتیجه بهترین گزینه برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ به حساب می‌آید.

 • کاتالوگ تجاری

کاتالوگ تجاری نوعی تبلیغ‌کننده محصول و خدمات برای مشتریان است. درکاتالوگ‌های تجاری باید بهترین محصولات و یا حتی بهترین خدمات معرفی گردد. کاتالوگ‌های تجاری به عنوان بهترین نوع کاتالوگ‌های حرفه‌ای شناخته شده‌اند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی علت نیاز کسب و کارهای مختلف به ارائه کاتالوگ بپردازیم.

 

چرا کسب و کارها نیاز به ارائه کاتالوگ دارند؟

همان‌گونه که اشاره شد، کاتالوگ‌ها ابزار بازاریابی و تبلیغات هستند. در آنها جزئیات محصولات و یا خدمات به طور کامل ارائه می‌شود و با مطالعه آن است که مخاطب اطلاعات صحیح و البته کاملی به دست می‌آورد. از جمله این جزئیات می‌توان به تصویر محصول، ویژگی‌های آن، توضیحات، ابعاد، قیمت، وزن، نوع دسترسی، رنگ و …اشاره کرد.

گوگل یکی از بهترین مثال‌ها در مورد کاتالوگ محصولات است. افراد با سرچ و تنها یک کلیک به اطلاعات مناسب خود دست می‌یابند برای مثال شما می‌خواهید یک تلویزیون خریداری کنید گوگل تمام اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می‌دهد.

قطعاً به خاطر سپردن اطلاعاتی مانند اطلاعات فنی و ویژگی‌های مربوط به محصولات کار راحتی نیست. ارائه آنها بر روی یک کاتالوگ به کاربر کمک میکند تا جزئیات محصول را به خوبی به خاطر بسپارد و آنها را بشناسد. در این صورت حتی دیگر نیازی به نماینده فروش نیست، انتشار اطلاعات روی بسته‌های اطلاعاتی محصول کار را بسیار راحت تر می‌کند.

چاپ کاتالوگ محصول به چه شیوهای است؟

انتخاب تعداد کاتالوگ‌ها برای چاپ بستگی به میزان هزینه شما دارد. گاهی اوقات سازمان‌ها و شرکت‌ها توانایی پرداخت هزینه بالا برای چاپ کاتالوگ ندارند. در این صورت اقدام به چاپ کاتالوگ در تیراژ پایین می‌نمایند.

دو روش آفست و دیجیتال در نوع چاپ وجود دارد.

چاپ آفست برای سازمان‌هایی است که تیراژ بالایی را سفارش داده‌اند. در مقابل چاپ دیجیتال برای تیراژ پایین است. با توجه به رقابتی که این روزها در بسیاری از کسب و کارها وجود دارد، کاتالوگ‌های کاربردی و خلاقانه در جهت معرفی و فروش محصولات و خدمات بسیار تاثیرگذار و سودمند هستند. اگر شما هم نیاز به کاتالوگ‌هایی با هزینه کمتر دارید، چاپ دیجیتال با تیراژ پایین گزینه مناسبی است.

چگونگی ایجاد کاتالوگ محصول

با بهره‌مندی از تخصص یک سازنده اسناد آنلاین برای طراحی کاتالوگ خود، می‌توانید تمامی مراحل انجام کار را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید. در این راستا در مرحله اول باید تمامی داده‌ها را با جزئیات کامل جمع‌آوری نمایید. مرحله بعدی هم برنامه‌ریزی ساختار و طرح کاتالوگ شما است. انتخاب طرح را جدی بگیرید تا کاتالوگ شما بیشتر از مابقی کاتالوگ‌ها دیده شود. قطعاً تولید کاتالوگ هم بستگی به زمان‌بندی دارد. در صورت نداشتن زمان کافی از طرح‌های کارآمد و در عین حال ساده استفاده کنید.

 

سخن پایانی

کاتالوگ محصول شامل تحلیل و بررسی اطلاعاتی به منظور تشخیص وضعیت آن محصول است. این اطلاعات قابلیت‌ها، قیمت، کاربردها و مزایای محصول را در بر می‌گیرد، به مشتریان کمک می‌کند تا برای خرید یا عدم خرید هر محصول تصمیم بگیرند و همچنین این فرآیند به تولیدکنندگان نیز کمک می‌کند که به بهترین ارزیابی از استراتژی‌ها و راهکارهای خود برای بهبود کیفیت و عملکرد محصولات خود دست پیدا کنند.

به طور کلی کاتالوگ محصول به عنوان یک ابزار بازاریابی بسیار مهم در صنعت و تجارت محسوب می‌شود. با استفاده از کاتالوگ، شرکت‌ها و فروشگاه‌ها می‌توانند محصولات خود را به صورت جامع و جذاب به مشتریان معرفی و آن‌ها را به خرید از برند خود ترغیب کنند. همچنین، کاتالوگ محصول می‌تواند به عنوان یک راهکار برای ارتقای تصویر برند و جلب اعتماد مشتریان نیز استفاده شود. از طرفی، مشتریان هم می‌توانند با مطالعه کاتالوگ، اطلاعات دقیقی از محصولات و خدمات مورد نیاز خود را به دست آورده و بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنند.

 

ما در رث گرافیک با ارائه هدایای تبلیغاتی از جمله: سررسید، هدایای تبلیغاتی، تقویم رومیزی، دفترچه یادداشت، کارت تبریک، ست مدیریتی و … که با درج شعار و لوگو در بسته بندی شکیل به هدیه‌ای اختصاصی تبدیل می‌شوند، شما را در این مسیر همراهی خواهیم کرد.

جهت مشاوره و سفارش سررسید و سالنامه 1403 به منظور تبلیغات موثر برای شرکت و سازمان خود کافیست با رث گرافیک تماس حاصل فرمایید.

 

خرید غیرسازمانی (تکی)

کاتالوگ محصولات 1403

دانلود تقویم سال 1403

سفارش سررسید 1403

آخرین مقالات

تماس با رث گرافیک

رث گرافیک (تولید کننده سررسید، سالنامه و هدایای تبلیغاتی) جهت مشاوره، استعلام قیمت سررسید و سالنامه، سفارش هدایای تبلیغاتی و اطلاع از موجودی با ما تماس بگیرید.

 • تلفن ۰۲۱۸۸۵۴۴۰۵۰
 • تلگرام RathGraphicChannel
 • اینستاگرام RathGraphic
 • آدرس تهران، مفتح شمالی، کوچه دهم، پ 2