طراحی تقویم

طراحی تقویم رث گرافی

فهرست مطالب

در گذشته برای محاسبه ساله‌ها و روزها راهکارهای متفاوتی وجود داشته است، اما گاهی این روش ها با شکست مواجه میشد. امروزه با استفاده از تقویم به راحتی می توان از زمان دقیق رویدادها، درست ترین زمان و … اطلاع پیدا کرد. تقریبا می‌توان گفت تمامی افراد در یک جامعه برنامه ریزی‌های خود را مطابق با تقویم همان سال انجام می‌دهند.

به طور کلی سفارش طراحی تقویم که کاملا به روز باشد، اهمیت زیادی دارد. شما می‌توانید بر اساس آن تقویم تمامی فعالیت‌های کوتاه و یا بلند مدت خود را انجام دهید. حتی می‌توانید در تقویم شخصی خود علامت بزنید که در چه روزی چه کاری انجام دهید. حتی فعالیت‌های یک کشور هم بر اساس تقویم همان سال شکل می‌گیرد.

کاربرد تقویم چیست؟

به طور کلی تقویم دارای کاربردهایی اعم از بررسی انواع رویدادهای اجتماعی، تاریخی و مناسبت های مرتبط با فرهنگ جامعه است. منظور مناسبت‌ها و رویدادهایی است که در آن جامعه به رسمیت شناخته شده باشند. در تقویم ها موارد دیگری مانند ایام تعطیل هم مشخص شده اند. شما می توانید در روزهای تعطیل سال به کارهای شخصی خود و یا بهره مندی از طبیعت بپردازید، در واقع با استفاده از تقویم می توانید برای روزهای کاری و فراغت خود برنامه ریزی مشخصی انجام دهید.

زمان اختراع تقویم

تقویم برای اولین بار ۴۲۴۱ سال قبل از میلاد توسط مصری‌ها اختراع شد و نام آن تقویم خورشیدی قمری قرار گرفت. در آن زمان ها از تقویم برای سال شماری از آن استفاده می‌کردند. بابلی‌ها  تقویم را 12 قسمت کردند. آنها این کار را بر اساس ماه‌های قمری انجام دادند. هر قسمت از این 12 قسمت مربوط به یک ماه بوده است. در کل ۱۲ ماه در این تقویم وجود داشته است.

تقویم سررسید چیست؟

به تقویم سررسید، سالنامه هم گفته می شود که دارای چندین برگه است. در هر کدام از این برگه ها یک ماه مشخص شده است. در هر ماه یا صفحه تاریخ های مرتبط با همان ماه مشخص شده است. معمولا هر ساله چاپ سررسید یا سالنامه توسط بسیاری از سازمان های تبلیغاتی انجام می شود. آنها این تقویم‌ها را به افراد مختلف مانند پرسنل خود هدیه می دهند.

طراحی تقویم تبلیغاتی سازمان ها

بسیاری از سازمان ها و شرکت ها برای بازاریابی و تبلیغات خود از طراحی تقویم استفاده می کنند. آنها تقویم های تبلیغاتی خود را به افراد دیگر هدیه می دهند. در این نوع از تقویم های تبلیغاتی مواردی اعم از نوع طراحی تقویم، نوع تبلیغات و … اهمیت دارند.

طراحی تقویم فارسی 

در تقویم های فارسی 12 ماه وجود دارد که از ماه فروردین آغاز می‌شود و با ماه اسفند به اتمام می رسد. 6 ماه اول سال 31 روزه هستد. 5 ماه دوم سال هم 30 روزه هستند و ماه اسفند هم 29 روز است. البته باید بدانید که اسفند هم هر ۴ سال یک بار که به آن سال کبیسه گفته می‌شود، ۳۰ روزه می شود. در هر برگی از تقویم 12 عدد است، تمامی ماه ها همراه با مناسبت ها به طور کامل همراه با جزئیات مشخص شده اند.

انواع تقویم را بشناسید!

  • تقویم شمسی چیست؟

تقویم شمسی به منظور ایجاد ارتباط دقیق بین ماه های قمری و سال شمسی در نظر گرفته می شود و معادل با 365.25 روز است. بر این اساس باید بدانید که سال‌های قمری نسبت به سال شمسی حدود  ۱۱ روز کوتاه‌تر هستند. به همین علت برای متوازن کردن این موضوع، اقدام به اضافه کردن یک ماه اضافی به سال قمری در هر دوره ۳ ساله کردند. البته راهکار دیگری هم اضافه کردن 3 ماه به یک دوره ۸ سال قمری بوده است. به طور کلی تقویم شمسی برای تاریخ رایج ایران است. بر همین اساس مناسبت های مختلف اعم از رویدادهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، مذهبی و … بر اساس آن تعیین شده است.

  • تقویم قمری چیست؟

بر این اساس گاه شماری های هجری قمری هر سال به ۱۲ ماه تقسیم می‌شود والبته باید دانید که ارتباطی بین ماه‌ها و فصل‌ها نیست. نکته قابل توجه دیگر این است که هر سال قمری ۱۱ یا ۱۲ روز کمتر از یک سال خورشیدی خواهد بود.

  • تقویم لایه باز چیست؟

به یک نوع فایل تقویم، تقویم لایه باز گفته می شود. این نوع تقویم به گونه ای است که به راحتی می‌توانید تغییرات مورد نظر خود را بر روی آن اعمال نمایید. به طور کلی تقویم لایه جزء تقویم های زمانی به حساب نمی آید. در واقع هر نوع تقویمی می‌تواند به صورت لایه باز باشد، به این صورت که در فرمت psd ذخیره گردد. در این حالت افراد می توانند به تغییر هر یک از جزء ها و بخش های آن با استفاده از برنامه های ادیت و فوتوشاپ بپردازند.

مناسبت‌های متفاوتی که در هر سال متغیر هستند، با همین تقویم های لایه باز مشخص می‌شوند و قابل اصلاح هستند. موارد دیگری مانند فونت، تم رنگی، ظاهر و … هم با استفاده از تقویم لایه باز قابلیت ویرایش دارند.

تقویم رومیزی چیست؟ 

نوع دیگری از تقویم ها هم تقویم های رومیزی هستند. همانطور که از نام آنها مشخص است، این نوع از تقویم ها بر روی میز قرار می گیرند. شما می‌توانید آن را بر روی میز تحریر، میز کار و … قرار دهید. در این صورت در موقع نیاز خیلی سریع می توانید تاریخ ها را چک کنید.

طراحی تقویم‌های رومیزی معمولاً بسیار جمع و جور هستند تا فضای زیادی از میز شما را اشغال نکنند. تقویم های رومیزی شامل ۱۲ برگ هستند. هر کدام از برگ های تقویم رومیزی اداری یک ماه از سال را با تمام جزئیات اعم از تاریخ ها، مناسبت ها و …نشان می دهد. در واقع در هر چارت از تقویم رومیزی تمام تاریخ‌های مهم، رویدادها و تعطیلات رسمی به طور کامل مشخص شده اند.

 

سخن پایانی

در آخر باید بدانید که تقویم ها دارای انواع مختلفی هستند. در این مطلب سعی کرده ایم تمامی موارد مهم در رابطه با طراحی تقویم را با جزئیات کامل توضیح داده باشیم. شما می‌توانید بر اساس بودجه مشخصی که دارید به سفارش و تهیه تقویم مدنظر خود بر اساس نیازتان بپردازید.

ما در رث گرافیک با ارائه هدایای تبلیغاتی از جمله: سررسید، تقویم رومیزی، دفترچه یادداشت، کارت تبریک، ست مدیریتی و … که با درج شعار و لوگو در بسته بندی شکیل به هدیه‌ای اختصاصی تبدیل می‌شوند، شما را در این مسیر همراهی خواهیم کرد.

جهت مشاوره و سفارش طراحی تقویم رومیزی 1403 به منظور تبلیغات موثر برای شرکت و سازمان خود کافیست با رث گرافیک تماس حاصل فرمایید.

 

 

خرید غیرسازمانی (تکی)

کاتالوگ محصولات 1403

دانلود تقویم سال 1403

سفارش سررسید 1403

آخرین مقالات

تماس با رث گرافیک

رث گرافیک (تولید کننده سررسید، سالنامه و هدایای تبلیغاتی) جهت مشاوره، استعلام قیمت سررسید و سالنامه، سفارش هدایای تبلیغاتی و اطلاع از موجودی با ما تماس بگیرید.

  • تلفن ۰۲۱۸۸۵۴۴۰۵۰
  • تلگرام RathGraphicChannel
  • اینستاگرام RathGraphic
  • آدرس تهران، مفتح شمالی، کوچه دهم، پ 2